Exam clipart

Οδηγίες για τους υποψηφίους

1. Ώρα προσέλευσης στο Εξεταστικό Κέντρο τουλάχιστον μισή ώρα πριν από την έναρξη των εξετάσεων. Οι υποψήφιοιγίνονται δεκτοί στις εξετάσεις με βασικό αποδεικτικό στοιχείοτο Δελτίο Εξεταζομένου. Δεν είναι απαραίτητο να έχουν Ταυτότητα ή Διαβατήριο.

2. Απαγορεύονται βιβλία, σημειώσεις, διορθωτικόυγρό, υπολογιστικές μηχανές, ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης πληροφοριών και επικοινωνίας, άλλα αντικείμενα ή οτιδήποτε μπορεί να δολιεύσει τις εξετάσεις.

3. Αν κάποιοι υποψήφιοι έχουν κινητό, πρέπει να το κλείσουν και να το παραδώσουν στον Πρόεδρο της ΛΕΕ, διαφορετικά, η κατοχή κινητού μέσα στην αίθουσα, έστω και απενεργοποιημένου, συνιστά επαρκή λόγο μηδενισμού.Κατά την παράδοση και κατά την παραλαβή του κινητού, ο υποψήφιος υπογράφει σε ειδική κατάσταση ενώπιον του προέδρου της ΛΕΕ ότι αναλαμβάνει ο ίδιος της ευθύνη της παράδοσης και παραλαβής του κινητού του.

4. Επιτρέπονται ΜΟΝΟ στυλό μαύρο ή μπλεανεξίτηληςμελάνης (που δεν σβήνει με γόμα),μολύβι,γομολάστιχα,γεωμετρικά όργανακαι μπουκαλάκι μενερό ή αναψυκτικό. Γράφουν όλες τις απαντήσεις με στυλό διαρκείας ίδιου χρώματος (μπλε ή μαύρο).Το μολύβι δεν επιτρέπεται στις απαντήσεις, εκτός αν το διευκρινίζουν οι οδηγίες των θεμάτων.

5. Οι υποψήφιοι δεν γράφουν σε κανένα σημείο Όνομα, Σχολείο ή οποιοδήποτε άλλο αναγνωριστικό στοιχείο.Ακολουθούν πιστά τις οδηγίες των επιτηρητών οι οποίοι θα τους υποδείξουν τι θα γράψουν και σε ποιο σημείο του Τετραδίου.

6. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν πρέπει να διπλώνουν τα εξώφυλλα του τετραδίου ή να τσαλακώνουν το τετράδιο.

7.Τα τελευταία φύλλα του τετραδίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πρόχειρο, αφού αναγραφεί η ένδειξη ΠΡΟΧΕΙΡΟσε όσες σελίδες χρησιμοποιηθούν και οι οποίες δεν βαθμολογούνται. ΠΡΟΣΟΧΗ στη διαχείριση! Δε χορηγείται δεύτερο τετράδιο σε κανέναν.

8. Κατά το διάστημα της αναμονής μέχρι τη διανομή των θεμάτων Απαγορεύεται να σημειώνουν οτιδήποτε στα Τετράδια (ακόμη και στο Πρόχειρο).Τα Τετράδια παραμένουν κλειστά μέχρι την έναρξη της Εξέτασης.

9. Αν κάποιος εξεταζόμενος δολιεύεται τις εξετάσεις ή δε συμμορφώνεται προς τις υποδείξεις των επιτηρητών ή παρενοχλεί τους υπόλοιπους, τότε οι επιτηρητές αφαιρούν το τετράδιο από τον μαθητή και ενημερώνουν αμέσως τον πρόεδρο της Λυκειακής Επιτροπής.Στην περίπτωση αυτή ο υποψήφιος παραμένει εντός της  αίθουσας μέχρι να αποφασίσει σχετικά η ΛΕΕ. Η Επιτροπή πριν από την επιβολή της ποινής, καλεί σε προφορική απολογία τον υποψήφιο και συντάσσει Πρακτικό στο οποίο πρέπει να αναφέρονται με σαφήνεια οι λόγοι για τους οποίους μηδενίζεται το γραπτό δοκίμιο και το οποίο υπογράφει η τριμελής Επιτροπή και ο Γραμματέας. Αν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία, επισυνάπτονται στο πρακτικό. Αντίγραφο του πρακτικού μαζί με το μηδενισμένο γραπτό αποστέλλεται στο Β.Κ. σε ξεχωριστό φάκελο.

10.Αν κατά τη διάρκεια της Εξέτασης λόγω ξαφνικής ασθένειας υποψήφιος αναγκαστεί να διακόψει την εξέτασή του, το θέμα θα παραπεμφθεί στη ΛΕΕ.Θα κληθεί ο υποψήφιος και αν δηλώσει με Υπεύθυνη Δήλωση ότι ολοκλήρωσε τελικά την εξέτασή του, τότε το Γραπτό αποστέλλεται και βαθμολογείται κανονικά. Αν ο υποψήφιος δεν υπογράψει τέτοια δήλωση, τότε η ΛΕΕ συντάσσει Πρακτικό, φυλάσσει το Τετράδιο στο Ε.Κ και στέλνει στο Β.Κ Αντίγραφο του Πρακτικού ενημερώνοντας για την Απουσία, ώστε να λάβει μέρος στις Επαναληπτικές Εξετάσεις, εφόσον ακολουθήσει τη νόμιμη διαδικασίαžδιαφορετικά το Τετράδιο αποστέλλεται στο Β.Κ για βαθμολόγηση με σχετικό αντίγραφο Πρακτικού της ΛΕΕ.

11. Κατά τη διάρκεια της Εξέτασης δεν επιτρέπεται στους Εξεταζόμενους να βγουν από την Αίθουσα εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις.Τότε οι Επιτηρητές καλούν τον Αναπληρωματικό/Εφεδρικό Επιτηρητή, ο οποίος συνοδεύει τον Εξεταζόμενο έξω από την Αίθουσα, ελέγχοντας τους χώρους που αυτός επισκέπτεται για την αποφυγή περίπτωσης δολίευσης των Εξετάσεων.Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται συνοδός να είναι καθηγητής του Λυκείουπου μετέχει με οποιαδήποτε ιδιότητα στη ΛΕΕ. Επίσης δεν επιτρέπεται η έξοδος από την αίθουσα πριν από το χρόνο της δυνατής αποχώρησης.

12. ΠΡΟΣΟΧΗ στη διαχείριση του χρόνου. Σε τρεις ώρες πρέπει να ολοκληρωθεί και να παραδοθεί το γραπτό. Οι επιτηρητές ενημερώνουν την αίθουσα για το χρόνο που απομένει (π.χ. έχετε 15 λεπτά μέχρι τη λήξη). ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να συνεχίζουν οι υποψήφιοι να γράφουν μετά την παρέλευση του τρίωρου.

Η Λυκειακή Επιτροπή