1ος Διαγωνισμός Λογοτεχνίας και Μουσικής (2014-15)

Το Ίδρυμα της Βουλής στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Βουλή των Εφήβων», Κ΄ Σύνοδος 2014-2015 διοργανώνει 2 διαγωνισμούς: α) τον 1ο λογοτεχνικό διαγωνισμό διηγήματος/ποιήματος για μαθητές όλων των τάξεων του Λυκείου και β) τον 1ο διαγωνισμό σύνθεσης τραγουδιού σε συνεργασία με τα Μουσικά Σχολεία της Αττικής για μαθητές Λυκείου.

Μουσικός διαγωνισμός

Λογοτεχνικός διαγωνισμός

Η Περίοδος διεξαγωγής του Διαγωνισμού ήταν το διάστημα από 18 Μαρτίου έως 20 Απριλίου. Από το σχολείο μας δήλωσαν συμμετοχή στο Διαγωνισμό συνολικά 05 μαθήτριες της Β και της Γ τάξης.

Από τη Β΄ τάξη οι μαθήτριες:
  • Καρασαββίδου ΆνναΜαρία (διήγημα)
  • Μωραϊτίδου Ηρώ Φωτεινή (διήγημα)
  • Φωτιάδου Ελευθερία (διήγημα)

Από τη Γ΄ τάξη οι μαθήτριες:

• Αγγελάκη Πηνελόπη (ποίημα)
  • Μιχαλούδη Μαρία (ποίημα)

Πανελλαδικά οι συμμετοχές ανήλθαν στις 275 (227 για το λογοτεχνικό διαγωνισμό και 48 για το μουσικό διαγωνισμό). Στις 18-5-2015 συγκροτήθηκαν οι επιτροπές αξιολόγησης και τα αποτελέσματα αναμένεται να ανακοινωθούν μέχρι 30-6-2015.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χαριστούλη Αργυρή.