Οι καθηγητές Φυσικών Επιστημών δημιουργούν και προτείνουν (2012-13)

fysikes-episthmes

Το σχολείο μας συμμετείχε σε ημερίδα παρουσίασης προγραμμάτων και καινοτόμων πρακτικών των Εκπαιδευτικών Φυσικών Επιστημών της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών. Η ημερίδα διοργανώθηκε από τη σχολική σύμβουλο Φυσικών Επιστημών κα Αικατερίνη Μπεζεργιαννίδου, στόχευε στη διάχυση καλών πρακτικών μεταξύ των εκπαιδευτικών και πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 20-6-2013 στο 4ο Γυμνάσιο Σερρών. Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν ήταν:

1. «Συμμετοχή στον Προκριματικό Διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών (EUSO) 2013, που οργάνωσε το ΕΚΦΕ Σερρών», 2. «Συμμετοχή σε πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Stanford για τον υπολογισμό του Ανθρακικού Αποτυπώματος και ανταλλαγή αποτελεσμάτων με Ευρωπαϊκά Σχολεία» και 3. «Διαθεματική εργασία στο μάθημα της Χημείας και των Μαθηματικών με θέμα: Το πόσιμο νερό της περιοχής μας».

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την Αγκαθίδου Σταυρούλα, Μαθηματικό, τον Σκαρογιάννη Γεώργιο, Φυσικό και τη Χατζάρα Στυλιανή, Χημικό, Βιολόγο.

Δείτε το υλικό εδώ