ΙΘ΄ Σύνοδος του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Βουλή των Εφήβων» (2013-2014)

Το σχολείο μας συμμετείχε στη ΙΘ΄ Σύνοδο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Βουλή των Εφήβων» (2013-2014), που οργανώνει το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου. Στο Πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης Λυκείου (των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) της Ελλάδας, της Κύπρου καθώς και Ελληνικών Σχολείων του Εξωτερικού. Η συμμετοχή μας στο Πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε κατά την περίοδο από 10-2-2014 έως 28-2-2014 με  δύο μαθήτριες και ένα μαθητή της Β΄ Λυκείου. Η συμμετοχή τους στις δραστηριότητες του προγράμματος  είχε διάρκεια από τη Δευτέρα 3 Μαρτίου 2014 έως και την Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014.

Συμμετείχαν: 1. Γεωργουσάκη Μαρίνα, 2. Καρούση Ελένη και 3. Λαφαζάνης Χριστόδουλος.

Η κλήρωση που έγινε την Πέμπτη 10-4-2014 ανέδειξε μία «Έφηβο Βουλευτή» από το σχολείο μας, την Καρούση Ελένη, η οποία συμμετείχε ως τακτική «Έφηβος Βουλευτής» στις τετραήμερες εργασίες της ΙΘ Συνόδου που πραγματοποιήθηκαν στην Αθήνα από 4 έως 7-7-2014, όπου οι «έφηβοι βουλευτές» α) επεξεργάστηκαν και ψήφισαν, μετά από σχετική εισήγηση του Συνηγόρου του Παιδιού, νομοσχέδιο, που αφορά στη λειτουργία των Μαθητικών Κοινοτήτων, β) άσκησαν κοινοβουλευτικό έλεγχο καταθέτοντας έξι επίκαιρες ερωτήσεις για θέματα αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, στις οποίες απάντησε ο υπουργός κ. Ανδρέας Λοβέρδος και γ) έθεσαν ποικίλα ερωτήματα στους βουλευτές που συμμετείχαν στις εργασίες της συνόδου σχετικά με θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας και συζήτησαν μαζί τους.

Η ΙΘ Σύνοδος και τα Δελτία Τύπου: α) Δελτίο τύπου για την ολοκλήρωση των εργασιών της Συνόδου (Τρίτη 8-7-2014) και β) Δελτίο τύπου με τις εργασίες της ΙΘ Συνόδου (Τετάρτη 2-7-2014)

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή