1ος Πανελλαδικός Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2011-12)

Το σχολείο μας ανέλαβε την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 1ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με θέμα ««Η φιλοσοφία ως τρόπος ζωής» Αρχαία ελληνική φιλοσοφία», που τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠΔΒΜΘ και οργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών (ΠΠ) διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Παν/μίου σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδας) του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ) καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (ΠΕΦ).

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Προκριματικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου  με 3 μαθήτριες της Β΄ τάξης (Θεωρητικής κατεύθυνσης): 1. Αβραμίδου Μαρία, 2. Λαγούδα Ελευθερία και 3. Λέων Μαρία Θεοδώρα.

Ο διαγωνισμός είχε γενικό θέμα «Η φιλοσοφία ως τρόπος ζωής» Αρχαία ελληνική φιλοσοφία και ειδικότερες θεματικές περιοχές: 1η Θεματική περιοχή: «Οι τρεις τρόποι του βίου ? Υπεροχή του Θεωρητικού βίου», 2η Θεματική περιοχή: «Σχέσεις Ηθικής και Πολιτικής» και 3η Θεματική περιοχή: «Φιλία στον Αριστοτέλη». Η ομάδα προετοιμάστηκε και για τις τρείς θεματικές περιοχές. Ο Προκριματικός Διαγωνισμός έγινε στις 18 Φεβρουαρίου 2012, ημέρα Σάββατο στο σχολείο μας, που είναι και το Εξεταστικό Κέντρο του νομού Σερρών.

Στον  τελικό δεν εκπροσωπήθηκε το σχολείο μας, ωστόσο είχαμε καλή βαθμολογική παρουσία. Μάλιστα η μαθήτρια Αβραμίδου Μαρία, ήταν 27η στη σειρά κατάταξης με βαθμό 17, ενώ στην τελική φάση του διαγωνισμού συμμετείχαν 26 παιδιά. Για το λόγο αυτό η οργανωτική επιτροπή του Διαγωνισμού απέστειλε στο σχολείο μας Βραβείο για την εν λόγω μαθήτρια, για την επίδοσή της στην προκριματική φάση του διαγωνισμού.

Δείτε τα αρχεία εδώ.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή