1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (2014-15)

Τη Δευτέρα 6-10-2014 πραγματοποιήθηκε η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας με θεματικό άξονα: Ρατσισμός και Διαφορετικότητα (όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι).

Για να δείτε το δελτίο τύπου .και την εγκύκλιο του Υπουργείου.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΕΛ ΝΙΓΡΙΤΑΣ

Α. Ομιλία με θέμα "Ρατσισμός και Διαφορετικότητα. Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι."

Β. Αθλητικές δραστηριότητες

Γ. Κινητικές δραστηριότητες

Αθλήματα: Πίνγκ πόνγκ, Βόλει, Μπάσκετ, Ποδόσφαιρο.

Χορός: α) Παραδοσιακοί χοροί (συρτός, καλαματιανός, τσάμικος, ζωναράδικος, μπαϊντούσκα, κότσαρι, ηπειρώτικος στα 3) και β) μοντέρνος χορός (moonwalk).

Προβολή αθλητικού βίντεο που προάγει τη συνεργασία και το σεβασμό μεταξύ των αθλητών.

Δημιουργίες: Τα παιδιά (30 μαθητές και μαθήτριες και των 3 τάξεων του λυκείου) δημιούργησαν 6 έργα (ζωγραφική, κολάζ, αφίσα) που προάγουν το αθλητικό ιδεώδες, τη συνεργασία και το ομαδικό πνεύμα καθώς και το σεβασμό στη διαφορετικότητα. Για παράδειγμα απεικονίζονται σε ομαδικά αθλήματα αθλητές διαφορετικού χρώματος,  διαφορετικής κουλτούρας και εθνικότητας να σέβονται ο ένας τον άλλον, να συνυπάρχουν ειρηνικά και έτσι να προάγουν το αθλητικό ιδεώδες και να δείχνουν εμπράκτως την αξία της διαφορετικότητας.

Συνολικά από τους 168 μαθητές/-τριες του σχολείου μας συμμετείχαν στις δραστηριότητες αυτές 150.