3ος Πανελλαδικός Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2013-14)

5046-descartes

Ρενέ  Ντεκάρτ (1596 - 1650)

Το σχολείο μας ανέλαβε την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 3ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με θέμα «Το φιλοσοφικό πρόβλημα της γνώσης», που οργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών (ΠΠ) διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Παν/μίου σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδας) του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ) καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (ΠΕΦ).

Θέμα του Διαγωνισμού: "Το φιλοσοφικό πρόβλημα της γνώσης" με δύο θεματικές περιοχές:

1η θεματική περιοχή: "Γνώση και αλήθεια στον Θεαίτητο του Πλάτωνα: υποκείμενο, αντικείμενο και το δυνατό της γνώσης."

2η θεματική περιοχή: "Η αναζήτηση των πηγών και της βεβαιότητας της γνώσης στην αρχή της νεώτερης εποχής: αμφιβολία και μέθοδος - αλήθεια και πλάνη."

Το σχολείο μας συμμετείχε για τρίτη συνεχή χρονιά με 7 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης. Συμμετείχαν από την Α΄τάξη: 1. Ίταλας Κωνσταντίνος, 2. Μωραϊτίδου Ηρώ Φωτεινή, 3. Νωτούδα Βαΐα και 4. Φρούτη Αναστασία. Και από τη Β΄ τάξη: 1. Αγγελάκη Ιωάννα, 2. Καρούση Ελένη και 3. Λαφαζάνης Χριστόδουλος.

Τα παιδιά προετοιμάστηκαν από την υπεύθυνη καθηγήτρια και για τις δύο θεματικές περιοχές.

Ο Προκριματικός Διαγωνισμός έγινε στις 15 Φεβρουαρίου 2014, ημέρα Σάββατο στο σχολείο μας, που είναι και το Εξεταστικό Κέντρο του νομού Σερρών.

Στον τελικό προκρίθηκε ο μαθητής της Β΄ τάξης Λαφαζάνης Χριστόδουλος με βαθμό 19.

Ο Τελικός Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα στις 28 & 29 Μαρτίου 2014. Ο μαθητής Λαφαζάνης Χριστόδουλος κατέλαβε την 1η θέση στη βαθμολογική κατάταξη με βαθμό 19,5.

Δείτε τα αρχεία εδώ.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή