Κ΄ Σύνοδος του Εκπαιδευτικού Προγράμματος "Βουλή των Εφήβων" (2014-2015)

vouliefibwn

Το σχολείο μας συμμετείχε στη Κ΄ Σύνοδο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Βουλή των Εφήβων» (2014-2015), που οργανώνει το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου. Στο Πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης Λυκείου (των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) της Ελλάδας, της Κύπρου καθώς και Ελληνικών Σχολείων του Εξωτερικού.  Η συμμετοχή μας στις δραστηριότητες για την ανάδειξη «εφήβων βουλευτών» πραγματοποιήθηκε από τη Δευτέρα 19/1/2015 έως και την Τρίτη 17/3/2015.με εννέα συνολικά (επτά μαθήτριες και δύο μαθητές) παιδιά της Β΄ Λυκείου.

Συμμετείχαν (αλφαβητικά):

1. Βεάζογλου Φωτεινή, 2. Ίταλας Κωνσταντίνος, 3. Καρασαββίδου Άννα Μαρία, 4. Μιχαηλούδη Πασχαλία, 5. Μποτσούκοβα Σιμόνα, 6. Μωραϊτίδου Ηρώ Φωτεινή, 7. Πορνάς Αστέριος, 8. Φρούτη Αναστασία και 9. Φωτιάδου Ελευθερία.

Η κλήρωση θα γίνει στο τέλος Μαρτίου και οι εργασίες της Συνόδου προγραμματίστηκαν για τις αρχές Ιουλίου 2015 στην Αθήνα. Τη Μεγάλη Δευτέρα 6 Απριλίου 2015 και ώρα 11.30 πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για την ανάδειξη των 300 εφήβων βουλευτών της Κ΄ Συνόδου, αλλά δεν αναδείχθηκε εκπρόσωπος από το σχολείο μας.

Η Κ΄Σύνοδος

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χαριστούλη Αργυρή