Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius «Μία Ευρώπη, Ένα Ημερολόγιο!» (2006-09)

Από το 2006 ως το 2009 συμμετείχαμε στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius με τίτλο «Μία Ευρώπη, Ένα Ημερολόγιο!»

Υπεύθυνη προγράμματος Comenius-Επιμέλεια κειμένου: Χατζάρα Στυλιανή

Comenius calendar 1     Comenius calendar 2

Το Γενικό Λύκειο Νιγρίτας και 6 ακόμα Ευρωπαϊκά σχολεία, συμμετείχαν στο πρόγραμμα αυτό που είχε ως στόχο τη δημιουργία ενός κοινού ευρωπαϊκού ημερολογίου, τόσο έντυπου, όσο και ψηφιακού, από τους μαθητές των εταιρικών σχολείων, τα οποία είναι εκτός από το Γενικό Λύκειο Νιγρίτας, το St. Aloysiusschool voor Mavo, Hilversum, Ολλανδία, το Trørødskolen, Vedbæ k, Δανία, το Max-Planck-Schüle, Kiel, Γερμανία, το IES «Fernando Savater», Jerez de la Fronteira, Ισπανία, το IES RÍO CABE, Monforte De Lemos, Ισπανία και το Gosden House School, Guildford, Μεγάλη Βρετανία.

Μία ηλεκτρονική μορφή του ημερολογίου κατασκευάστηκε από τους μαθητές του Γερμανικού σχολείου Max-Planck-Schüle.