12ος Μαθητικός Διαγωνισμός Cinema … διάβασες; (2021-22)

12o-Cinema-Diavases pdf-cover

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 12ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους "σινεμά ... διάβασες;" με δύο ταινίες στην κατηγορία Νοιάζομαι και Δρώ.

1. την ταινία Μίλα Τώρα

mila tora

2. την ταινία Το Τέλος της Σιωπής

to telos tis siopis

Και οι δύο ταινίες πραγματεύονται το θέμα του εκφοβισμού, η πρώτη στο σχολείο και η δεύτερη στο διαδίκτυο

Η ταινία Μίλα Τώρα αποτέλεσε τη Συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση ευαισθητοποίησης του κοινού που πραγματοποίησε «Το Χαμόγελο του Παιδιού» για τη Σχολική Ημέρα Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό (6-3-2021). Επίσης επιλέχθηκε να προβληθεί στο 9ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων και στην 21η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας (CameraZizanio) στο πλαίσιο του 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας.

Η ταινία Το Τέλος της Σιωπής αποτέλεσε τη Συμμετοχή του σχολείου μας στην εθελοντική δράση ευαισθητοποίησης του κοινού YouSmile κατά του bullying,  και ειδικότερα κατά του cyberbullying.

Μέσα στο πλαίσιο προώθησης της δράσης θεωρήσαμε σκόπιμο να υποβάλουμε τις ταινίες και στον διαγωνισμό αυτό.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή