Διαγωνισμός Euroscola (2015-16)

Ενημέρωση για το Διαγωνισμό Euroscola 2016

euroscola-banner20

Ανακοινώθηκε η ημερομηνία διεξαγωγής της ημερίδας Euroscola που θα πραγματοποιηθεί στο Στρασβούργο στις 27 Νοεμβρίου 2015 και στην οποία συμμετέχουν μαθητές Λυκείου από χώρες - μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το Ενημερωτικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας για το Πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές της Β΄ και Γ΄ Λυκείου.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος θα διεξαχθεί διαγωνισμός με θέμα "Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στη διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιός είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πώς μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;"

Ο Διαγωνισμός διεξάγεται από το γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και τις Περιφερειακές Διευθύνσεις, ώστε να δοθεί η δυνατότητα στους νέους της Ε.Ε. την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, καθώς και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση. Η Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας θα εκπροσωπηθεί από 24 μαθητές.

Περίοδος υποβολής Αιτήσεων - Δηλώσεων 14-18 Σεπτεμβρίου 2015. Ημερομηνία διεξαγωγής του Διαγωνισμού Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2015.

Σχετικά με τη διεξαγωγή του διαγωνισμού. Οδηγίες προς τους μαθητές που θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό.

Συμμετοχή του ΓΕΛ Νιγρίτας στο Διαγωνισμό

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Διαγωνισμό EUROSCOLA με τρείς μαθητές, δύο από τη Β ? τάξη και ένα από τη Γ΄ τάξη. Οι μαθητές ανά τάξη:

1. Καραγιάννης Θεοχάρης (Β΄)

2. Μπασδάρα Αικατερίνη (Β΄)

3. Μάλτσιος Δημήτριος (Γ΄)

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 30 Σεπτεμβρίου 2015, ημέρα Τετάρτη στο Μουσικό Σχολείο Σερρών, που ήταν το Διαγωνιστικό Κέντρο του νομού Σερρών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή