Διαγωνισμός Euroscola (2014-15)

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Διαγωνισμό EUROSCOLA με θέμα «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στη διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πώς μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;». Ο Διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο του Προγράμματος EUROSCOLA από το γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και τις Περιφερειακές Διευθύνσεις. Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την Ημερίδα EUROSCOLA την 19η Δεκεμβρίου 2014. Στην Ημερίδα συμμετέχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες - μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στο πλαίσιο της δράσης αυτής, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας, εκπροσωπείται από είκοσι τέσσερις (24) μαθητές από τις Διευθύνσεις Δ.Ε. αρμοδιότητάς της.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Διαγωνισμό με 3 μαθήτριες της Β ? τάξης: 1. Βεάζογλου Φωτεινή, 2. Φρούτη Αναστασία, 3. Φωτιάδου Ελευθερία,.

Ο Διαγωνισμός έγινε στις 13 Οκτωβρίου 2014, ημέρα Δευτέρα στο Μουσικό Σχολείο Σερρών, που ήταν το Διαγωνιστικό Κέντρο του νομού Σερρών. Με βάση τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού η μαθήτρια Φρούτη Αναστασία προκρίθηκε για την ημερίδα στο Στρασβούργο στις 19 Δεκεμβρίου 2014 με γενικό βαθμό 91,9%.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χαριστούλη Αργυρή