8ος Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2018-19)

aristotle plato

Το Γενικό Λύκειο Νιγρίτας ανέλαβε για 8η χρονιά την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 8ου Πανελλαδικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με θέμα: «Λόγος και Πάθη» που οργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου με την υποστήριξη αφ? ενός μεν του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Παν/μίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ), αφ? ετέρου δε της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (Π.Ε.Φ.). Ο Διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Πατρών. Προκηρύσσεται και πραγματοποιείται μετά από έγκριση του αρμοδίου για την Παιδεία και Εκπαίδευση Υπουργείου με την υποστήριξη των υπηρεσιών της Μέσης Εκπαίδευσης. Επίσης υποστηρίζεται από την Ένωση Καθηγητών για την Προαγωγή της Φιλοσοφίας στην Εκπαίδευση (Ε.Κ.Δ.Ε.Φ.).

Ο προκριματικός πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019. Συμμετείχαν συνολικά έξι μαθητές και μαθήτριες από τη Β τάξη και Γ τάξη.

Από τη Γ τάξη ο Βεάζογλου Γεώργιος και η Καδή Χρυσάνθη.

Από τη Β τάξη ο Αμπατζής Χρήστος, ο Βλαχόπουλος Γεώργιος, ο Θεοδωρούδης Θεόδωρος και ο Μαρτινάκης Σταύρος.

Στην τελική φάση που θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Πατρών στις 22 και 23 Μαρτίου 2019 προκρίθηκε ο μαθητής της Γ τάξης Βεάζογλου Γεώργιος με βαθμό 17,75.

Θέμα του Διαγωνισμού:

«Λόγος και Πάθη»

α) Αρχαία Φιλοσοφία: η σύνθεση των δυνάμεων της ψυχής, ο μετριασμός των παθών (Πλάτων, Αριστοτέλης, Στωϊκή Ηθική),

β) Νεώτερη Φιλοσοφία: Τα πάθη στη σφαίρα της αναγκαιότητας και ο Λόγος στη σφαίρα της ελευθερίας,,

γ) Σύγχρονη φιλοσοφία: Συνείδηση, έλεγχος των παθών και εξουσία.

Βιβλιογραφία

ΠλάτωνΠολιτεία, εισαγωγή, μτφρ. & σχολιασμός Σκουτερόπουλος Ν. Μ., Εκδόσεις Πόλις, Αθήνα, 200219, 436a-441c2.

Bormann, ΚarlΠλάτων, μτφρ. Καλογεράκος Ι., Εκδόσεις Α. Καρδαμίτσα, Αθήνα, 2006, σσ. 187-198.

Hume, David, 1711-1776, Περί αγάπης και μίσους: Πραγματεία για την ανθρώπινη φύση, Βιβλίο ΙΙ ? Μέρος ΙΙ, μτφρ. Καράμπελας Γ., Εκδόσεις Ηριδανός: Αθήνα, 2015, σ.σ. 9-49 & 152-159.

Schiller, Friedrich von, 1759-1805, Περί της αισθητικής παιδείας του ανθρώπου: Σε μια σειρά επιστολών, μτφρ. Ανδρουλιδάκης Κ., 1η έκδ., Εκδόσεις Ιδεόγραμμα, Αθήνα, 2006, σ.σ. 18-23, 25, 26, 31-35, 37, 38, 40, 41 & 45-48.

Άρθρο διαθέσιμο διαδικτυακά:

Πελεγρίνης Θεοδόσιος, ?Ντέιβιντ Χιουμ, Η λογική θα είναι πάντοτε σκλάβος των παθών?.

Λήμματα από την Εγκυκλοπαίδεια Φιλοσοφίας του Στάνφορντ:

Για την Ηθική Φιλοσοφία του Χιουμ

Για τον Σίλλερ (Κεφάλαιο 2.4)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χαριστούλη Αργυρή