Εθελοντική Φιλοζωική Δράση του ΓΕΛ Νιγρίτας (2018-19)

«Μη με φοβάσαι!» «Είμαι φίλος σου!»

logo-dog

Υπεύθυνη: Φυτοπούλου Ελπίδα ΠΕ09

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

Έκθεση Πεπραγμένων 2018-2019

Το Πρόγραμμα με υπεύθυνη την κυρία Φυτοπούλου Ελπίδα συνεχίζεται για δεύτερη χρονιά και πρόκειται να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά 2019-2020.

Α. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Β. ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Καλημέρα σας παιδιά, σας ενημερώνουμε ότι η Βουλή των Εφήβων πραγματοποιεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Βήματα δημοκρατίας: Κάνοντας πράξη την συμμετοχή» για την σχολική χρονιά 2019-2020.

Πιο συγκεκριμένα, έφηβοι βουλευτές επιλέγονται από ομάδες μαθητών και μαθητριών που έχουν αναπτύξει δραστηριότητες κοινωνικού ενδιαφέροντος στα σχολεία και στις κοινότητές τους. Οι ομάδες αυτές δραστηριοποιούνται σε θέματα κοινωνικού ενδιαφέροντος μέσα από τους οποίους επιδιώκουν να κάνουν πράξη τις αρχές της δημοκρατικής συμμετοχής, της αλληλεγγύης και της κινητοποίησης για θέματα ποιότητας ζωής. Τον Μάιο επιλέγονται με συμμετοχικές διαδικασίες οι εκπρόσωποι των ομάδων αυτών, που θα συναντηθούν στην ετήσια σύνοδο της Βουλής των Εφήβων στην Αθήνα, όπου θα ανταλλάξουν απόψεις, εμπειρίες και προτάσεις.

Στα πλαίσια της φιλοσοφίας αυτού του προγράμματος και με αφορμή «ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥ ΠΟΛΙΤΗ» - ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος που συμμετέχει στα κοινωνικά δρώμενα- Που διδαχτήκαμε στο μάθημα της πολιτικής παιδείας επιλέξαμετο θέμα «Η Φύση φιλοξενεί τον άνθρωπο. Ευθύνη του είναι να μάθει να συνυπάρχει και να προστατεύει τα πλάσματά της. Φιλοζωία.»

Σκοπός του προγράμματος είναι:

·Η σταθεροποίηση, καταγραφή και σταδιακή μείωση του αριθμού των αδέσποτων ζώων και

·Η ευζωία τους

Ελπίζουμε με το πρόγραμμα αυτό :

·Να θέσουμε τις βάσεις μιας πιο πολιτισμένης αντιμετώπισης των «άστεγων ζώων».

·Να ενημερώσουμε και να καλλιεργήσουμε τη συνείδηση του υπεύθυνου ιδιοκτήτη συντροφιάς.

·Να προωθήσουμε την υιοθεσία αδέσποτων ζώων από τους ανθρώπους.

Για αυτό σας καλούμε να συμπράξετε εθελοντικά και ενεργά στο πρόγραμμα μας.

Γ. Η ΦΙΛΟΖΩΪΚΗ ΟΜΑΔΑ του ΓΕΛ ΝΙΓΡΙΤΑΣ

Μπούγιου Βασιλική

Τσιαρέα Δανάη

Δ. ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ

Στόχοι της ομάδας μας είναι, όπως και πέρσι:

1.  Η ενημέρωση των παιδιών για την αντιμετώπιση και τη φροντίδα των αδέσποτων ζώων.

2. Η υποδειγματική συμπεριφορά όλων προς τα αδέσποτα, εντός και εκτός σχολείου.

3. Η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών των σχολείων του Νομού.

4. Η συνεργασία της εθελοντικής φιλοζωικής ομάδας του σχολείου με το Δήμο, με Φιλοζωικά Σωματεία, με φιλόζωους πολίτες και με κτηνιάτρους της περιοχής, προκειμένου η πρωτοβουλία αυτή να φέρει κάποιο αποτέλεσμα.

Ε. Η ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ

Διεξαγωγή Έρευνας και Υλοποίηση Δράσεων.

Στ. ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Μέχρι στιγμής έχουμε συγκεντρώσει 732 απαντήσεις και από άλλα σχολεία του Νομού Σερρών και εξακολουθεί να είναι ανοιχτό και να δέχεται απαντήσεις.Το ερωτηματολόγιο βρίσκεται στον υπερσύνδεσμο:

Δείτε τα αποτελέσματα

iΚαταγραφή111

iΚαταγραφή22

iΚαταγραφή33

iΚαταγραφή44

iΚαταγραφή55

iΚαταγραφή66

iΚαταγραφή77

iΚαταγραφή88

iΚαταγραφή99

iΚαταγραφή100

iΚαταγραφή110

iΚαταγραφή120

iΚαταγραφή130

iΚαταγραφή140

iΚαταγραφή150

iΚαταγραφή160

iΚαταγραφή170

iΚαταγραφή180

Ζ. ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΦΟΡΕΙΣ

Συνεργαστήκαμε με τη φιλοζωική Σερρών, με κτηνιάτρους και με το Δήμο Νιγρίτας.

Η. ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΡΑΣΕΙΣ

Για το σχολικό έτος 2018-2019, συνεχίζοντας τις δράσεις της προηγούμενης χρονιάς:

Δραστηριότητα

Κάναμε Εμβολιασμούς και Αποπαρασίτωση των αδέσποτων σκύλων του σχολείου μας, που έχουμε υπό την προστασία μας.

emvoliasmosB1

Στιγμιότυπα από τον εμβολιασμό και την αποπαρασίτωση της Λεοναρίνας, της Αδόλφας (Μπλακ), της Μπλάνκα και της Λάκτα

2η Δραστηριότητα

Φροντίσαμε για τη σίτιση και το πότισμα των σκύλων αυτών.

3η Δραστηριότητα

Συμμετείχαμε στις μαζικές στειρώσεις του Δήμου Βισαλτίας που έγιναν από εθελοντές κτηνιάτρους.

4η Δραστηριότητα

Επιτροπή παιδιών του σχολείου συναντήθηκε με τον Δήμαρχο Νιγρίτας προκειμένου να τον ενημερώσουν για τη φιλοζωική δράση τους και να υποβάλουν τις προτάσεις τους προς τον Δήμο, ώστε να συμβάλει και αυτός στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

Δείτε τη συνέντευξη εδώ

Θ. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Παρουσίαση του Προγράμματος στις Σέρρες. Δείξαμε τις δράσεις και της προηγούμενης και της φετινής χρονιάς στην ειδική εκδήλωση Παρουσίασης των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων στις Σέρρες στις 09 Μαΐου 2019 στο ΔΗΠΕΘΕ Σερρών. Την παρουσίαση έκαναν η Μισχοπούλου Βασιλική και ο Νούλης Πασχάλης.

Ι. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Εξακολουθούμε να φροντίζουμε τα αδέσποτα του σχολείου μας και θα συνεχίσουμε. dog23