Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, The Tipping Point (2022-23)

grant 716.320

Α. Υλοποιήθηκε το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο The Tipping Point, στο πλαίσιο του οποίου πραγματοποιήθηκαν διαδικτυακές συνεδρίες με επιστήμονες από διάφορα πεδία. Στο Πρόγραμμ συμμετείχαν μαθητές/τριες της Α΄, της Β΄και της Γ΄τάξης (τμήμα Υγείας).

• Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης είχαν μια πρώτη επαφή με το Πρόγραμμα Τεχνητής Νοημοσύνης μέσω της εφαρμογής ChatGPT. (τρεις ώρες)
  • Οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης ήρθαν σε επαφή με ψυχολόγο. (μία ώρα)
  • Οι μαθητές/τριες της Γ΄τάξης (τμήμα Υγείας) ήρθαν σε επαφή με επαγγέλματα Υγείας (Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο). (τέσσερις ώρες)

Β. Μαθητές/τριες της Β΄ τάξης συμμετείχαν στο Generation Next, εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανάπτυξης δεξιοτήτων μέσω STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), με ελεύθερη πρόσβαση στις νέες τεχνολογίες και στην επιστήμη, από το Ίδρυμα Vodafone, που δίνει τη δύναμη στους «εξερευνητές του σήμερα» να φτιάξουν την κοινωνία του αύριο που ονειρεύονται. (δεν ολοκληρώθηκε)