Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός EOES (2022-23)

eoes-logo

Ομάδα τριών (03) μαθητριών της Β τάξης του σχολείου μας συμμετείχε τον τοπικό Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για συμμετοχή στη Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών – EOES 2023. Πρόκειται για νέο θεσμό που υποστηρίζεται απο την ΠΑΝΕΚΦΕ και έρχεται να αντικαταστήσει τον διαγωνισμό EUSO.

Οι μαθήτριες διαγωνίστηκαν στην πρώτη φάση τοπικά (με την ευθύνη του ΕΚΦΕ Σερρών) σε πειραματικές διαδικασίες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας. Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο ΕΚΦΕ Σερρών το Σάββατο 17/12/2022, στις 09.00 πμ. Η ομάδα μας κατέλαβε την τρίτη (3) θέση ανάμεσα σε έξι σχολεία που διαγωνίστηκαν στη φάση αυτή.

Η ομάδα αποτελούνταν από τις παρακάτω μαθήτριες της Β  τάξης:

Κιοσσέ Νικολέτα, Παπακωνσταντίνου Αναστασία και Τσέλιου Μαριάννα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σκαρογιάννης Γεώργιος (φυσικός) -  Χατζάρα Στέλλα (χημικός) - Ιορδανίδου Άννα (βιολόγος)