4ος Πανελλαδικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2014-15)

the-victory-rene-magritte-1939

Magritte, The Victory 1939

Το σχολείο μας ανέλαβε την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 4ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με θέμα «Φιλοσοφία και Τέχνη», που οργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών (ΠΠ) διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Παν/μίου σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδας) του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ) καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (ΠΕΦ).

Το γενικό θέμα του διαγωνισμού ήταν "Φιλοσοφία και Τέχνη", με δύο θεματικές περιοχές:

1η θεματική περιοχή: τι είναι το ωραίο;

2η θεματική περιοχή: μας μαθαίνει κάτι η τέχνη για τον κόσμο και τη ζωή;

Τα παιδιά προετοιμάστηκαν από την υπεύθυνη καθηγήτρια και για τις δύο θεματικές περιοχές.

Το σχολείο μας συμμετείχε για τέταρτη συνεχή χρονιά με 6 μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης. Συμμετείχαν: 1. Αγγελάκη Διαμάντω, 2. Ίταλας Κωνσταντίνος, 3. Μωραϊτίδου Ηρώ Φωτεινή, 4. Νωτούδα Βαΐα, 5. Φρούτη Αναστασία και 6. Φωτιάδου Ελευθερία

Ο Προκριματικός Διαγωνισμός έγινε στις 7 Φεβρουαρίου 2015, ημέρα Σάββατο στο σχολείο μας, που είναι και το Εξεταστικό Κέντρο του νομού Σερρών.

Στον τελικό προκρίθηκε ο μαθητής της Β΄ τάξης Ίταλας Κωνσταντίνος με βαθμό 18.

Δείτε τα αρχεία εδώ.

Η οργανωτική επιτροπή του Διαγωνισμού στα πλαίσια της επιβράβευσης της προσπάθειας των μαθητών/-τριών, που προετοιμάστηκαν και συμμετείχαν στην προκριματική φάση του 4ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου απέστειλε Αναμνηστικό για τη συμμετοχή τους.

Επίσης απέστειλε Βραβεία Επίδοσης ειδικά για τους μαθητές:

1.  Ίταλα Κωνσταντίνο που προκρίθηκε στον τελικό (18)

2. Νωτούδα Βαΐα που σημείωσε ιδιαίτερα υψηλή επίδοση (17).

Οι βαθμολογίες των παιδιών εδώ. Είναι αξιοσημείωτο ότι ολόκληρη η ομάδα του σχολείου μας είχε πολύ καλές επιδόσεις δεδομένου ότι οι βαθμολογίες τους κυμάνθηκαν από 15 έως 18.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χαριστούλη Αργυρή