Πολιτιστικό Πρόγραμμα: Προετοιμασία Θεατρικής παράστασης (2022-23)

Στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, υλοποιήθηκε Πολιτιστικό Πρόγραμμα διάρκειας έξι (06) μηνών υπό την επίβλεψη τριών (03) εκπαιδευτικών και με τη συμμετοχή μαθητών/τριών της Α΄ και της Β΄ τάξης. Στόχος η προετοιμασία θεατρικής παράστασης, βασισμένης στους Χαρακτήρες του Θεόφραστου.

photosmall

Στόχοι του Προγράμματος ήταν οι μαθητές/-τριες:

• να μυηθούν στη μαγεία του θεάτρου.
  • να εντοπίσουν αναλογίες με τη ζωή και να ενεργοποιήσουν την κριτική τους σκέψη.
  • να κατανοήσουν και να ερμηνεύσουν την προσωπική και συλλογική τους ταυτότητα.
  • να συνθέτουν τη φαντασία, τη σκέψη και τα συναισθήματά τους χρησιμοποιώντας δραματικές συμβάσεις και τεχνικές.
  • να χρησιμοποιούν με άνεση και αυτοπεποίθηση τον προφορικό και γραπτό λόγο.
  • να επικοινωνούν αποτελεσματικά αξιοποιώντας τη γλώσσα του σώματος, την κίνηση και το χώρο.
  • να γνωρίσουν και να κατανοήσουν σε βάθος την πολιτισμική κληρονομιά και γλώσσα.
  • να εμπλουτίσουν την πολιτιστική ζωή του σχολείου και της κοινότητας.
  • να διερευνήσουν συμπεριφορές, στάσεις και αξίες στο σύγχρονο κόσμο.

Υλοποίηση

• Επιλογή των πιο αντιπροσωπευτικών Χαρακτήρων (από τους 30 του Θεόφραστου).
  • Συγγραφή πρωτότυπου κειμένου, βασισμένου στο πρωτότυπο.
  • Ακρόαση (Audition) των ενδιαφερόμενων μαθητών/τριών-Επιλογή των κατάλληλων.
  • Πρόβες.

Το Πρόγραμμα δεν ολοκληρώθηκε, αλλά θα συνεχίσει και την επόμενη χρονιά με το ανέβασμα της θεατρικής παράστασης.

Ιδέα: Χαριστούλη Αργυρή

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Παπακωνσταντίνου Στάθης, Βασιλικού Ελένη, Βασιλειάδου Φωτεινή