Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Οδηγώ το σχολείο μου σε ένα πιο βιώσιμο μέλλον" (2022-23)

sample-photo-04-300x291

Το Γενικό Λύκειο Νιγρίτας υλοποίησε την σχολική χρονιά 2022-2023 το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Οδηγώ το σχολείο μου σε ένα πιο βιώσιμο μέλλον", με την συμμετοχή μαθητών της Α' Λυκείου και την καθοδήγηση της Παιδαγωγική Ομάδας που αποτελούνταν από τους εκπαιδευτικούς Στάθη Παπακωνσταντίνου, Φιλόλογο, Γιώργο Σκαρογιάννη, Φυσικό και Στέλλα Χατζάρα, Χημικό, Βιολόγο.

Το Πρόγραμμα αυτό είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα περιβάλλοντος, κλιματικής αλλαγής και βιώσιμης ανάπτυξης. Σχετίζεται με την ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών, την διαμόρφωση αξιών οι οποίες θα τους ακολουθούν στην ζωή τους και την ενεργό συμμετοχή τους σε δράσεις που βοηθούν τον μετασχηματισμό τους σε ενεργούς πολίτες.

Σύνταξη άρθρου: Στέλλα Χατζάρα

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Στάθης Παπακωνσταντίνου, Γιώργος Σκαρογιάννης, Χατζάρα Στέλλα

Μπορείτε να ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες που έγιναν στα πλαίσια του Προγράμματος στην παρακάτω διεύθυνση: https://stellachatzara.netboard.me/o8a71udz2b/#