6ος Πανελλαδικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2016-17)

PICT0197

Το Γενικό Λύκειο Νιγρίτας ανέλαβε για 6η χρονιά την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 6ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίουμε θέμα «Η εμπειρία του ξένου», που οργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών (ΠΠ) διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδας) του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ) καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (ΠΕΦ).

Ο προκριματικός πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017. Έλαβαν μέρος συνολικά 12 μαθητές και μαθήτριες του ΓΕΛ Νιγρίτας: (Α΄ τάξη) Αχλάδας Θωμάς, Καδή Χρυσάνθη, Κουτούπας Απόστολος, Μαστοράκη Άννα, (Β΄ τάξη) Γερακούδη Χρυσούλα, Κουτζμπή Κυβέλη, Μπασδάρας Νικόλαος, Χατζηκωνσταντίνου Θωμαή, (Γ΄ τάξη) Καραγιάννης Θεοχάρης, Μπουτσιούκης Γεώργιος, Πολυχρονίδης Παναγιώτης και Πρόβατος Αστέριος.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή.

Στην τελική φάση προκρίθηκαν δύο μαθήτριες του ΓΕΛ Νιγρίτας:

1. η Μαστοράκη Άννα της Α΄ τάξης με βαθμό 18,75 και σειρά 5η στην κατάταξη και

2. η Γερακούδη Χρυσούλα της Β΄ τάξης με βαθμό 18,5 και σειρά 8η στην κατάταξη.

Ο τελικός στον οποίο έλαβαν μέρος πανελλαδικά 16 μαθητές και μαθήτριες ανάμεσα σε 677 μαθητές και μαθήτριες από 25 νομούς της χώρας πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα την Παρασκευή 31 Μαρτίου και το Σάββατο 1 Απριλίου 2017.

Η Γερακούδη Χρυσούλα κατέλαβε την 7η θέση στην τελική κατάταξη με βαθμό 17,25 και η Μαστοράκη Άννα την 8η θέση με βαθμό 17.

Οι υπόλοιποι μαθητές και μαθήτριες που δεν προκρίθηκαν στον τελικό σημείωσαν υψηλές επιδόσεις: Χατζηκωνσταντίνου Θωμαή 18, Πολυχρονίδης Παναγιώτης 17,25, Καραγιάννης Θεοχάρης 17, Κουτζμπή Κυβέλη 16,5, Καδή Χρυσάνθη 15,5 και Αχλάδας Θωμάς 15.

Δείτε τα αποτελέσματα εδώ