Προσομοίωση Συνεδρίασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (2010-11)

greu1

Με αφορμή τον εορτασμό της «Ημέρας της Ευρώπης» και της συμπλήρωσης 30 χρόνων από την ένταξη της Ελλάδος στην Ευρωπαϊκή οικογένεια, διοργανώθηκε στην Αθήνα, στο Μέγαρο του Κοινοβουλίου, το Σάββατο 7 Μαΐου 2011, προσομοίωση συνεδρίασης Επιτροπής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Στην προσομοίωση, η οποία πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα της Γερουσίας της Βουλής των Ελλήνων, συμμετείχαν 70 μαθητές της Β’ Λυκείου από 35 σχολεία, από ισάριθμους Νομούς της χώρας καθώς και οι συνοδοί τους, εκπροσωπώντας τις πολιτικές ομάδες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο πλαίσιο της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας Τροφίμων.

Ο Νομός Σερρών εκπροσωπήθηκε από το Γενικό Λύκειο Νιγρίτας και συγκεκριμένα από τις μαθήτριες της Β΄ τάξης, Κουτζμπή Βασιλική και Τερζάκη Μαρία και τη συνοδό καθηγήτρια κ. Χατζάρα Στυλιανή.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χατζάρα Στέλλα