9ος Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2019-20)

Immanuel Kant painted portrait

Το σχολείο μας ανέλαβε την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με θέμα «Η Ελπίδα», που τελεί υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Πατρών και πραγματοποιείται μετά από έγκριση του αρμοδίου για την παιδεία και εκπαίδευση Υπουργείου με την υποστήριξη των υπηρεσιών της Μέσης Εκπαίδευσης.

Επίσης υποστηρίζεται από την Ένωση Καθηγητών για την Προαγωγή της Φιλοσοφίας στην Εκπαίδευση (Ε.Κ.Δ.Ε.Φ.).

Τον διαγωνισμό οργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών (ΠΠ) διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Παν/μίου σε συνεργασία με το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδας) του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ) καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (ΠΕΦ).

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Προκριματικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2020 με 4 μαθητές και μαθήτριες:

1. Θεοδωρούδης Θεόδωρος (Γ΄ τάξη), 2. Μπούγιου Βασιλική (Β΄ τάξη), 3. Μαντζιούρη Μαρία (Β΄ τάξη) και 4. Μαρτινάκης Σταύρος (Γ΄ τάξη).

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χαριστούλη Αργυρή