Διάκριση στον 6ο Διαγωνισμό Φωτογραφίας-Τελετή βράβευσης

Μία (1) φωτογραφία της συμμετοχής του σχολείου μας, του μαθητή της Β΄ τάξης Ρίζου Στέργιου, προκρίθηκε στις 10 καλύτερες στην κατηγορία των Λυκείων και πήρε Έπαινο της κριτικής επιτροπής στην ίδια κατηγορία.

stoxoi-viosimis-anaptyxis

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή

Η ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΤΟΥ 6ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

πηγή: Ανατολική Α.Ε

Με την απονομή των δύο βραβείων για μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και Λυκείου και των δέκα επαίνων στις φωτογραφίες που ξεχώρισαν, ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός φωτογραφίας  με θέμα: «ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ – ΒΙΩΣΙΜΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΡΩΝ», που οργάνωσε για 6η συνεχή χρονιά η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΕ Αναπτυξιακός Οργανισμός Τοπικής Αυτοδιοίκησης, το απόγευμα της Δευτέρας 25 Σεπτεμβρίου 2023  στον πολυχώρο WE.

Οι 67 μαθητές και μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, από 32 Λύκεια και Γυμνάσια της ΠΚΜ, με 163 φωτογραφίες τους από την Κεντρική Μακεδονία πέτυχαν μέσα από τα δικά τους κλικ να προσεγγίσουν σχεδόν τους περισσότερους από τους 17 στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης καθιστώντας δύσκολο το έργο της κριτικής επιτροπής στην τελική επιλογή της, όπως ανέφερε παίρνοντας τον λόγο το μέλος της κριτικής επιτροπής Αριστείδης Κωνσταντινίδης Εκπαιδευτικός, Μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΕΠΕΑ Θέρμης.

Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων για τα βραβεία και τους επαίνους έδωσε τέλος στην αγωνία των συμμετεχόντων και σκόρπισε χαρά και χαμόγελα στα παιδιά που κέρδισαν.

Τα δύο βραβεία απονεμήθηκαν στους:

• Κωφοτόλη Κωνσταντίνο, από το Λύκειο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης
  • Γιάντσιου Στυλιανή, από το Γυμνάσιο Κανταριώτισσας Πιερίας,

Οι 5 έπαινοι για τους μαθητές/τριες Λυκείων στους:

• Δαρίδη Δημήτριο, από το 1ο ΓΕΛ Καλαμαριάς
  • Κελέσμητου Σωτηρία, από το ΓΕΛ Ν. Μαρμαρά
  • Πελίτη Έλλη, από το 1ο ΓΕΛ Θέρμης,
  • Ρίζο Στέργιο, από το ΓΕΛ Νιγρίτας
  • Σχοινά Πέτρο, από το 1ο ΓΕΛ Χαλκηδόνας

Οι 5 έπαινοι για τους μαθητές/τριες Γυμνασίων στους:

• Αμανατίδου Μαρία-Αρετή, από το 3ο Γυμνάσιο Κιλκίς
  • Αραμπατζή Ίριδα, από το 3ο Γυμνάσιο Κιλκίς
  • Καλαϊτζίδου Βασιλική, από το 1ο Γυμνάσιο Λαγκαδά
  • Καπλάνη Αθανάσιο, από το Γυμνάσιο των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη
  • Μπεναξίδου Αγγελική, από το Πειραματικό Γυμνάσιο ΠΑΜΑΚ.

Τα βίντεο με όλες τις φωτογραφίες που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό, μπορείτε να τα δείτε εδώ και τις 12 βραβευμένες, εδώ

Οι τρεις φωτογραφίες της συμμετοχής μας

1677172969537-1Η βραβευμένη φωτογραφία (Ζωή στη στεριά-Άλογα)

DJI 0921-1

(Κλιματική Αλλαγή-Οι συνέπειες)

(Η Ζωή στο νερό)

Κριτική επιτροπή:

• Γεώργιος Κατσάγγελος, Καθηγητής Σχολής Καλών Τεχνών, τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ,
  • Στυλιανός Ντεξής, Αναπληρωτής Καθηγητής Σχολής Καλών Τεχνών, τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ,
  • Γεωργία Παπαδοπούλου ΕΕΠ, Εργαστήριο Νέων Μέσων τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ,
  • δρ. Αντωνία Δαρδιώτη, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης,
  • δρ. Χριστίνα Τσαλίκη Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης,
  • Δέσποινα Μιχελάκη πρώην Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και
  • Αριστείδης Κωνσταντινίδης Εκπαιδευτικός, Μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΕΠΕΑ Θέρμης.