Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Βιοκλιματικό σχολείο - Αειφορικό σχολείο (2009-10)

«Βιοκλιματικό σχολείο – Αειφορικό σχολείο! Μακρινό όνειρο ή κοντινή πραγματικότητα;» – Δραστηριότητες Περιβαλλοντικής Ομάδας – 2009-2010

Υπεύθυνη Προγράμματος-Συντάκτρια άρθρου: Χατζάρα Στέλλα

bioklimatiko1

Το σχολείο μας την τρέχουσα σχολική χρονιά υλοποιεί Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης με θέμα «Βιοκλιματικό σχολείο – Αειφορικό σχολείο! Μακρινό όνειρο ή κοντινή πραγματικότητα;». Η επιλογή του θέματος έγινε στα πλαίσια του θεματικού έτους ενέργειας. Σκοπός του προγράμματος είναι να κατανοήσουν οι μαθητές την έννοια του βιοκλιματικού σχολείου, να εξετάσουν πως αυτό συνδέεται με την αειφορία, να ερευνήσουν την κατάσταση στην Ελλάδα σήμερα και να τη συγκρίνουν με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Ακόμα να εξοικειωθούν με μεθόδους έρευνας και με τη χρήση  των νέων τεχνολογιών.

Στην προσπάθειά τους αυτή υλοποιούν ταυτόχρονα και πρόγραμμα etwinning με τίτλο «Bioclimatic school means sustainable school!», (Βιοκλιματικό σχολείο σημαίνει αειφορικό σχολείο!)