5ος Πανελλαδικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2015-16)

837

Το σχολείο μας ανέλαβε την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 5ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με θέμα «Η Ηθική και το πρόβλημα του κακού», που οργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών (ΠΠ) διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Παν/μίου σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδας) του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ) καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (ΠΕΦ).

Το γενικό θέμα του διαγωνισμού ήταν "Η ηθική και το πρόβλημα του κακού", με δύο θεματικές περιοχές:

1η θεματική περιοχή: "το κακό βρίσκεται παντού γύρω μας και μέσα μας"

2η θεματική περιοχή: "γιατί να είναι κανείς ηθικός;"

Τα παιδιά προετοιμάστηκαν από την υπεύθυνη καθηγήτρια και για τις δύο θεματικές περιοχές.

Το σχολείο μας συμμετείχε για πέμπτη συνεχή χρονιά με 20 μαθητές και μαθήτριες και των τριών τάξεων. Συμμετείχαν επτά (07) μαθήτριες της Α΄τάξης, έξι (06) μαθητές και μαθήτριες της Β΄τάξης και επτά (07) μαθητές και μθήτριες της Γ΄ τάξης.

Από την Α΄ τάξη οι μαθήτριες: 1. Γερακούδη Χρυσούλα, 2. Κοϊμτζή Μαρία, 3. Κουτζμπή Κυβέλη, 4. Σανδάλη Αθανασία, 5. Τσιάρα Μαριάνθη, 6. Τσιμπούκα Κωνσταντίνα και 7. Χατζηκωνσταντίνου Θωμαή.

Από τη Β΄ τάξη οι μαθητές και μαθήτριες: 1. Καραγιάννης Θεοχάρης, 2. Μπασδάρα Αικατερίνη, 3. Μπουτσιούκης Γεώργιος, 4. Πολυχρονίδης Παναγιώτης, 5. Τριανταφύλλου Παρασκευή και 6. Φτιάκας Σωτήριος.

Από την Γ΄ τάξη οι μαθητές και μαθήτριες: 1. Αγγελάκη Διαμάντω, 2. Βεάζογλου Φωτεινή, 3. Ίταλας Κωνσταντίνος Μάριος, 4. Μάλτσιος Δημήτριος, 5. Μωραϊτίδου Ηρώ Φωτεινή, 6. Νωτούδα Βαΐα και 7. Φρούτη Αναστασία.

Ο Προκριματικός Διαγωνισμός έγινε στις 5 Μαρτίου 2016, ημέρα Σάββατο στο σχολείο μας, που είναι και το Εξεταστικό Κέντρο του νομού Σερρών.

Η μαθήτρια Βεάζογλου Φωτεινή ήταν επιλαχούσα στο τελικό με βαθμό 17.

Δείτε τα αποτελέσματα του Προκριματικού εδώ.

Τα αποτελέσματα του Τελικού καθώς και στατιστικά στοιχεία υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Διαγωνισμού http://www.philosophy.upatras.gr/competition/.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή