2ος Πανελλαδικός Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου (2012-13)

Encyclopedie frontispice full

Το σχολείο μας ανέλαβε την οργάνωση και διεξαγωγή του τοπικού Διαγωνισμού σε επίπεδο νομού Σερρών της προκριματικής φάσης του 2ου Πανελλαδικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίουμε θέμα "Η χειραφέτηση του ανθρώπου: Διαφωτισμός", που οργάνωσε το Πανεπιστήμιο Πατρών διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Παν/μίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ) καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ενωσης Φιλολόγων (Π.Ε.Φ.). Η συμμετοχή μας έγινε με μία ομάδα 07 παιδιών (05 της Α΄ τάξης και 02 της Β΄ τάξης, θεωρητικής κατεύθυνσης).

Από την Α΄ τάξη συμμετείχαν: 1. Αγγελάκη Πηνελόπη, 2. Αγγελάκη Ιωάννα, 3. Γεωργουσάκη Μαρίνα, 4. Καρούση Ελένη και 5. Λαφαζάνης Χριστόδουλος και από τη Β΄ τάξη συμμετείχαν: 1. Γεωργιάδου Μερόπη και 2. Ζόγκου Ελένη.

Τα παιδιά προετοιμάστηκαν σε δύο θέματα: 1.«Ρουσώ: Ισότητα και ελευθερία στην δημοκρατική κοινωνία» και 2.«Διαφωτισμός του ατόμου: Φυσικά δικαιώματα- Καλλιέργεια- Ωριμότητα- Διεύρυνση του νου- Ελευθερία».

Ο προκριματικός έγινε το Σάββατο 16-2-2013 στο Σχολείο μας και προκρίθηκαν στην τελική φάση 05 παιδιά (04 της Α΄ και 01 της Β΄ τάξης) με βαθμολογία από 18,5 έως 20.

Από την Α΄ τάξη προκρίθηκαν: 1. Καρούση Ελένη (20), 2. Αγγελάκη Ιωάννα (19), 3. Γεωργουσάκη Μαρίνα (18,5) και 4. Λαφαζάνης Χριστόδουλος (18,5) και σπό τη Β΄ τάξη προκρίθηκε: 1. Ζόγκου Ελένη (18,5).

Ο τελικός πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα στις 29-31/3/2013 και συμμετείχαν 04 παιδιά, όλα της Α΄ τάξης. Εντάχθηκαν στην 5η, 6η και 7η σειρά της βαθμολογικής κατάταξης με βαθμό 15 έως 16. Ειδικότερα: 1. στην 5η θέση η Αγγελάκη Ιωάννα και ο Λαφαζάνης Χριστόδουλος (με βαθμό 16), 2. στην 6η θέση η Γεωργουσάκη Μαρίνα (με βαθμό 15,5) και στην 7η θέση η Καρούση Ελένη (με βαθμό 15).

Δείτε τα αρχεία εδώ.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή