Παγκόσμιο Πείραμα για το Νερό (2011-12)

Υεπύθυνη εκπαιδευτικός - Συντάκτρια άρθρου: Χατζάρα Στέλλα

Το έτος 2011 με πρωτοβουλία της Ένωσης για την Καθαρή και Εφαρμοσμένη Χημεία (IUPAC) και της UNESCO έχει ορισθεί ως το Διεθνές Έτος Χημείας (ΔΕΧ). Στα πλαίσια του ΔΕΧ διεξάγεται σε όλο τον κόσμο, το Παγκόσμιο Πείραμα για το Νερό. Ο τελικός σκοπός είναι να χαρτογραφηθούν τα νερά του πλανήτη, ως προς την ποιότητα τους, μέσω της εισαγωγής των δεδομένων που θα συλλέξουν οι μαθητές, σε μια παγκόσμια βάση δεδομένων. Το σχολείο μας συμμετέχει στο πείραμα αυτό, που περιλαμβάνει 4 επιμέρους πειράματα. Τα αποτελέσματα των πειραμάτων αυτών θα σταλούν σε μία Παγκόσμια Βάση Δεδομένων μέχρι το τέλος του 2011.

Οι δραστηριότητες είναι οι παρακάτω:

1. Το pH του πλανήτη: Οι μαθητές συλλέγουν δεδομένα μετρώντας το pH ενός τοπικού υδάτινου
όγκου, χρησιμοποιώντας διαλύματα-δείκτες ( και πεχάμετρα αν είναι διαθέσιμα)

2. Αλατότητα Οι μαθητές θα εξερευνήσουν την αλατότητα ενός τοπικού υδάτινου όγκου.

Επεξεργασία του νερού:

1. Απολύμανση Οι μαθητές έμαθαν πως χρησιμοποιούμε τη χημεία για να μπορούμε να παρέχουμε ασφαλές πόσιμο νερό.

2. Αφαλάτωση Οι μαθητές κατασκεύασαν έναν ηλιακό αποστακτήρα από απλά υλικά και πειραματίστηκαν με τη χρήση του στην επεξεργασία του νερού.