Χρονοδιάγραμμα υποβολής στοιχείων για την ύλη

Επιτροπές για να ελέγχουν τα σχολεία για την ακρίβεια των στοιχείων που στέλνουν στο υπ. Παιδείας

yli

Χρονοδιάγραμμα υποβολής στοιχείων για την ύλη που διδάχθηκαν τα σχολεία στα μαθήματα που εξετα?ζονται πανελλαδικα?

Δημοσίευση:26/11/2018

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Με εντολή του υπουργού Παιδείας Κ. Γαβρόγλου η Διεύθυνση Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του υπουργείου εξέδωσε εγκύκλιο με την  οποία για την παρακολου?θηση και συντονισμο?  της υ?λης των μαθημα?των της Γ ? τα?ξης Γενικου? Λυκει?ου και της Δ ? τα?ξης Εσπερινου? Γενικου? Λυκει?ου που εξετα?ζονται πανελλαδικα?:

Α. Οι 13 Περιφερειακοί Διευθυντές Εκπαίδευσης  θα πρέπει να συγκροτήσουν   για κα?θε Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης   επιτροπη? παρακολου?θησης και συντονισμου? της διδασκαλι?ας της υ?λης.

Β. Ε?ργο της επιτροπη?ς θα  ει?ναιο ε?λεγχος της ορθο?τητας και της ακρι?βειας των στοιχει?ωνπου αποστε?λλουν οι σχολικε?ς μονα?δες, η συμπλη?ρωση και αποστολη? του συγκεντρωτικου? πι?νακα, η τη?ρηση των χρονικω?ν προθεσμιω?ν, η συ?νταξη και αποστολη? Εισηγητικη?ς ε?κθεσης.

Γ. Η επιτροπη? αποτελει?ται απο?:

1.τον Διευθυντη? της Διευ?θυνσης Δ/θμιας Εκπ/σης, ως προ?εδρο,

2.τον Οργανωτικο? Συντονιστη? του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. . στην περιοχη? αρμοδιο?τητας του οποι?ου ανη?κει η Δ/νση Δ.Ε. (εφο?σον υπα?ρχει δυνατο?τητα),

3.τους Συντονιστε?ς Εκπαιδευτικου? Ε?ργου κλα?δου αντι?στοιχου των διδασκο?μενων-πανελλαδικα? εξεταζο?μενων μαθημα?των και

4.ε?ναν διοικητικο? υπα?λληλο της οικει?ας Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης ως Γραμματε?α της επιτροπη?ς, ο οποι?ος αναλαμβα?νει και την τεχνικη? υποστη?ριξη της ομα?δας.

Το Χρονοδιάγραμμα

Συμπλη?ρωση και αποστολη? στοιχει?ων απο? τους Διευθυντε?ς των ΓΕ.Λ. προς τις οικει?ες Δ/νσεις Δ/θμιας Εκπ/σης

Οι Διευθυντε?ς των ΓΕ.Λ. θα πρέπει να  υποβα?λλουν στην οικει?α Διευ?θυνση Δ/θμιας Εκπ/σης (για την επιτροπη? παρακολου?θησης και συντονισμου? της υ?λης) συμπληρωμε?νο  τον ΠΙΝΑΚΑ 1 με τις ενδει?ξεις της υ?λης που ε?χει διδαχθει? στο σχολει?ο τους:

α)με?χρι και 18-12-2018,

β)με?χρι και 25-01-2019,

γ)με?χρι και 22-02-2019,

δ)με?χρι και 27-03-2019 και

ε)με?χρι και 09-05-2019

Η εξεταστε?α ? διδακτε?α υ?λη πρε?πει σε κα?θε περι?πτωση να ολοκληρωθει?,τονίζει στην εγκύκλιο το υπουργείο Παιδείας.

Συνεπω?ς,σημειώνεται την εγκύκλιο,οι σχολικε?ς μονα?δες οφει?λουν να συμπληρω?νουν ΟΛΑ τα στοιχει?α του πι?νακα, ακο?μα και εα?ν κα?ποιοι μαθητε?ς τους δεν επιθυμου?ν να εξεταστου?ν στα σχετικα? μαθη?ματα σε πανελλαδικο? επι?πεδο.

Η υποβολη? των στοιχει?ων γι?νεται για ο?λες τις ημερομηνι?ες που αναφε?ρονται παραπα?νω και οι σχολικε?ς μονα?δες αποστε?λλουν τον ΠΙΝΑΚΑ 1 μο?νο στη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης στην οποι?α ανη?κουν.

Το υπουργείο Παιδείας καλεί τους Διευθυντε?ς των ΓΕ.Λ. να μεριμνη?σουν ω?στε στην τελευται?α παρακολου?θηση (09- 05-2019) και εφο?σον η εξεταστε?α ? διδακτε?α υ?λη ε?χει ολοκληρωθει?, να αναγρα?φεται στον ΠΙΝΑΚΑ 1 η λε?ξη ΤΕΛΟΣ και ο?χι οι σελι?δες του βιβλι?ου.

Σε περι?πτωση που διαπιστωθει? μεγα?λη καθυστε?ρηση η? α?λλο σοβαρο? προ?βλημα σχετικα? με τη διδασκαλι?α, οι Διευθυντε?ς των ΓΕ.Λ. ενημερω?νουν α?μεσα την επιτροπη? παρακολου?θησης και συντονισμου? της υ?λης της οικει?ας Διευ?θυνσης Δ.Ε.

Συμπλη?ρωση συγκεντρωτικου? πι?νακα απο? τις Διευθυ?νσεις Δ/θμιας Εκπ/σης

Ο ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ θα συμπληρω?νεται απο? την επιτροπη? παρακολου?θησης και συντονισμου? της υ?λης και θα υποβα?λλεται στο Υπουργει?ο Παιδει?ας, Ε?ρευνας και Θρησκευμα?των το αργο?τερο τρεις (03) ημε?ρες μετα? απο? τις ημερομηνι?ες που αναφε?ρονται στην παρ. 2 αυτη?ς της εγκυκλι?ου. Η συγκε?ντρωση και η αποστολη? των στοιχει?ων γι?νεται για ο?λες τις ημερομηνι?ες συ?μφωνα με τα ανωτε?ρω.

Εισηγητικη? ε?κθεση του Προε?δρου της Επιτροπη?ς

Ο Προ?εδρος της επιτροπη?ς πρε?πει να συνυποβα?λλει ? μαζι? με την αποστολη? του ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ? εισηγητικη? ε?κθεση για την πορει?α ολοκλη?ρωσης της υ?λης (καταγραφη? των σχολει?ων στα οποι?α παρατηρει?ται καθυστε?ρηση στην πορει?α ολοκλη?ρωσης της υ?λης, αιτι?ες καθυστε?ρησης, καθω?ς και ενε?ργειες, στις οποι?ες προε?βη η επιτροπη? για επι?λυση των προβλημα?των των σχολει?ων και για την ολοκλη?ρωση της υ?λης).

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ