Τέσσερις αλλαγές για τους υποψηφίους Αστυνομικών Σχολών

astynomia-990x314

Δημοσίευση: 13/01/2020

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Ύστερα από την αριθμ. 225/2019 Γνωμοδο?τηση του Συμβουλι?ου της Επικρατει?ας, εκδόθηκε  νέο Προεδρικό Διάταγμα το οποίο προβλέπει τις ακόλουθες τροποποιήσεις:

1η Αλλαγή

Οι υποψη?φιοι που υποβλη?θηκαν στη δοκιμασι?α των προκαταρκτικω?ν εξετα?σεων στις Σχολε?ς των Ανωτα?των Στρατιωτικω?ν Εκπαιδευτικω?ν Ιδρυμα?των (Α.Σ.Ε.Ι.), στις Σχολε?ς των Ανω?τερων Στρατιωτικω?ν Σχολω?ν Υπαξιωματικω?ν (Α.Σ.Σ.Υ.), στη Σχολη? Αξιωματικω?ν Νοσηλευτικη?ς (Σ.A.N.), στη Στρατιωτικη? Σχολη? Αξιωματικω?ν Σωμα?των (Σ.Σ.Α.Σ), στις Σχολε?ς της Πυροσβεστικη?ς Ακαδημι?ας καθω?ς και στις Σχολε?ς Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λιμενικου? Σω?ματος - Ελληνικη?ς Ακτοφυλακη?ς (Λ.Σ.-ΕΛ. ΑΚΤ.) και Λιμενοφυλα?κων και κρι?θηκαν ικανοι?, συ?μφωνα με τα κριτη?ρια που ισχυ?ουν κα?θε φορα? για την εισαγωγη? υποψηφι?ων στις Σχολε?ς της Ελληνικη?ς Αστυνομι?ας, εξαιρουμε?νων των ιδιαι?τερων απαιτη?σεων, ακολου?θως δε προσκο?μισαν στη Διευ?θυνση Αστυνομικου? Προσωπικου? του Αρχηγει?ου της Ελληνικη?ς Αστυνομι?ας σχετικη? βεβαι?ωση απο? τις ως α?νω Σχολε?ς η? τις αρμο?διες για την ε?κδοση της Υπηρεσι?ες, θεωρου?νται αυτοδικαι?ως ΙΚΑΝΟΙ και για τις Αστυνομικε?ς Σχολε?ς και δεν προσε?ρχονται στις προκαταρκτικε?ς εξετα?σεις της Ελληνικη?ς Αστυνομι?ας.

Οι βεβαιω?σεις προσκομι?ζονται με?σα στο χρο?νο διενε?ργειας των Προκαταρκτικω?ν Εξετα?σεων της Ελληνικη?ς Αστυνομι?ας και αναγρα?φεται σε αυτε?ς το ονοματεπω?νυμο, το πατρω?νυμο, ο κωδικο?ς αριθμο?ς του υπουργει?ου Παιδει?ας και Θρησκευμα?των και το ανα?στημα του υποψηφι?ου.

Σε περι?πτωση που οι προκαταρκτικε?ς εξετα?σεις των ανωτε?ρω Σχολω?ν διενεργου?νται σε μεταγενε?στερο χρο?νο, η εν λο?γω βεβαι?ωση προσκομι?ζεται το αργο?τερο τη μεθεπο?μενη της ολοκλη?ρωσης της διαδικασι?ας στη Σχολη? απο? την οποι?α εκδο?θηκε.

Βεβαιω?σεις που προσκομι?ζονται απο? υποψη?φιους που διε?κοψαν σε οποιοδη?ποτε στα?διο των προκαταρκτικω?ν εξετα?σεων η? κρι?θηκαν ΜΗ ΙΚΑΝΟΙ απο? τις Επιτροπε?ς της Ελληνικη?ς Αστυνομι?ας δεν γι?νονται αποδεκτε?ς.

Τι ίσχυε

Οι υποψήφιοι που υποβλήθηκαν στη δοκιμασία των προκαταρκτικών εξετάσεων του ενιαίου επιλογικού συστήματος των Ανωτάτων Στρατιωτικών Σχολών και των Σχολών Μονίμων Υπαξιωματικών, για τις οποίες επίσης έχουν δηλώσει προτίμηση και κρίθηκαν ικανοί, εξαιρούμενων των ιδιαίτερων απαιτήσεων, δεν προσέρχονται σπις προκαταρκτικές εξετάσεις των Αστυνομικών Σχολών και προσκομίζουν στη Διεύθυνση Αστυνομικού Προσωπικού του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης, μέσα στην προθεσμία διενέργειας αυτών, σχετική βεβαίωση από την αρμόδια Στρατιωτική Σχολή, στην οποία αναγράφεται και ο κωδικός τους. Όσοι προσκομίσουν βεβαίωση, ότι κρίθηκαν ικανοί για τις Στρατιωτικές Σχολές, θεωρούνται αυτοδικαίως ικανοί και για τις Αστυνομικές Σχολές.

2η Αλλαγή (Προσόντα ιδιωτών υποψηφίων αξιωματικών και αστυφυλάκων)

Να ε?χουν υγει?α και α?ρτια σωματικη? δια?πλαση, δι- απιστου?μενη απο? την αρμο?δια υγειονομικη? επιτροπη? κατα?ταξης συ?μφωνα με τις ισχυ?ουσες κα?θε φορα? διατα?- ξεις για την σωματικη? ικανο?τητα υποψηφι?ων των Σχολω?ν Στρατου? Ξηρα?ς (κατευ?θυνση Ο?πλων)»

Τι ίσχυε

Να έχουν υγεία και άρτια σωματική διάπλαση, διαπιστούμενη από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή κατάταξης, σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις για τη σωματική ικανότητα υποψηφίων των Σχολών Στρατού Ξηράς.

3η Αλλαγή

Το Α ? εκπαιδευτικο? εξα?μηνο αρχι?ζει την ημερομηνι?α παρουσι?ασης των δοκι?μων στη Σχολη? και λη?γει το τελευται?ο δεκαη?μερο του Φεβρουαρι?ου.

Αντιστοι?χως, το Β ? εξα?μηνο αρχι?ζει το τελευται?ο δεκαη?μερο Φεβρουαρι?ου και λη?γει το τελευται?ο δεκαη?μερο  Ιουνι?ου και το Γ εξα?μηνο αρχι?ζει το τελευται?ο δεκαη?μερο Ιουνι?ου και λη?γει το τελευται?ο δεκαη?μερο Σεπτεμβρι?ου. Κατα? τα λοιπα? ισχυ?ουν τα προβλεπο?μενα στο α?ρθρο 43 παρ. 2 του π.δ. 352/1995 (Α ?187), ο?πως ισχυ?ει.

4η Αλλαγή

Στο Γ ? εξα?μηνο και συγκεκριμε?να απο? το τελευται?ο δεκαη?μερο Ιουνι?ου με?χρι το δευ?τερο δεκαπενθη?μερο Ιουλι?ου οι δο?κιμοι συνεχι?ζουν να παρακολουθου?ν το προ?γραμμα θεωρητικη?ς εκπαι?δευσης. Κατα? τα λοιπα? ισχυ?ουν τα προβλεπο?μενα στο α?ρθρο 43 παρ. 3 του π.δ. 352/1995, ο?πως ισχυ?ει».