Αλλάζουν τα ο?ρια επι?δοσης για την εισαγωγή στις Σχολε?ς Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λ.Σ.-ΕΛ. ΑΚΤ. και Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων

limeniko thumb

Ρεπορτάζ esos

Αλλάζουν τα όρια επι?δοσης για την εισαγωγή στις Σχολε?ς Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λ.Σ.-ΕΛ. ΑΚΤ. και Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων για την εισαγωγη? στις Σχολε?ς Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λ.Σ.-ΕΛ. ΑΚΤ. και Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων με το συ?στημα των Πανελλαδικω?ν Εξετα?σεων, με κοινή απόφαση που υπέγραψαν οι υπουργοί Παιδείας Κ. Γαβρόγλου και Ναυτιλίας Φ. Κουβέλης.

ΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ

Ειδικότερα με τη νέα απόφαση θα ισχύσουν τα εξής:

Οι υποψη?φιοι που θα κριθου?ν ως Υγειονομικω?ς Κατα?λληλοι συμμετε?χουν στις προβλεπο?μενες αθλητικε?ς δοκιμασι?ες, ενω?πιον Επιτροπη?ς/ω?ν (ανα?λογα με το πλη?θος των υποψηφι?ων) Αθλητικω?ν Δοκιμασιω?ν του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. που συγκροτου?νται με απο?φαση του Αρχηγου? Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και απαρτι?ζονται απο? Αξιωματικου?ς Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., οι οποι?οι προτει?νονται απο? τη Διευ?θυνση Προσωπικου? Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. Για τη συγκρο?τηση των εν λο?γω επιτροπω?ν προτιμω?νται Αξιωματικοι? που ει?ναι κα?τοχοι πτυχι?ου ΤΕΦΑΑ η? ε?χουν καταταγει? με την ιδιο?τητα του αθλητη?. Στην απο?φαση συγκρο?τησης δυ?ναται να ορι?ζονται, ανα? αγω?νισμα, ονομαστικα? οι υπευ?θυνοι και με?λη της Επιτροπη?ς, Αξιωματικοι? Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.

Για τον ε?λεγχο της αθλητικη?ς επι?δοσης, οι υποψη?φιοι υποβα?λλονται στα παρακα?τω αγωνι?σματα και υποχρεου?νται να επιτυ?χουν τα ο?ρια επι?δοσης σε ο?λα (η?τοι και στα ε?ξι), συ?μφωνα με τα ακο?λουθα:

α. Δρο?μος 100 μ. σε χρο?νο 16" (μια προσπα?θεια).

β. Δρο?μος 1.000 μ. σε χρο?νο 4? και 20" (μια προσπα?θεια).

γ. Α?λμα σε υ?ψος με φο?ρα τουλα?χιστον 1,05 μ. (τρεις
προσπα?θειες).

δ.Α?λμα σε μη?κος με φο?ρα τουλα?χιστον 3,60μ.(τρει

ε. Ρι?ψη σφαι?ρας (7,275 χλγ.) σε απο?σταση τουλα?χιστον 4,50 μ., ως με?σος ο?ρος του αθροι?σματος της καλυ?τερης επιμε?ρους επι?δοσης με το δεξι? και το αριστερο? χε?ρι (τρεις προσπα?θειες ανα? χε?ρι).

στ. Ελευ?θερη κολυ?μβηση σε απο?σταση 50 με?τρων σε χρο?νο δυ?ο (02) λεπτω?ν (μι?α προσπα?θεια).

Η σειρα? διεξαγωγη?ς των αγωνισμα?των καθορι?ζεται με ευθυ?νη της Επιτροπη?ς, ανα?λογα με τις επικρατου?σες το?τε κλιματολογικε?ς και λοιπε?ς συνθη?κες.

Μετα? το πε?ρας καθενο?ς απο? τα αγωνι?σματα, οι υποψη?φιοι υπογρα?φουν υποχρεωτικα? ο?τι ε?λαβαν γνω?ση του αποτελε?σματος που τους αφορα?. Υποψη?φιος που δεν θα επιτυγχα?νει το προβλεπο?μενο ο?ριο σε κα?ποιο αγω?νισμα, δεν θα συνεχι?ζει να εξετα?ζεται στα υπο?λοιπα.».

TI ΠΡΟΕΒΛΕΠΕ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Οι υποψη?φιοι που θα κριθου?ν ως Υγειονομικω?ς Κατα?λληλοι συμμετε?χουν στις προβλεπο?μενες αθλητικε?ς δοκιμασι?ες, ενω?πιον Επιτροπη?ς/ω?ν (ανα?λογα με το πλη?θος των υποψηφι?ων) Αθλητικω?ν Δοκιμασιω?ν του Λ.Σ.- ΕΛ.ΑΚΤ. που συγκροτου?νται με απο?φαση του Αρχηγου? Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και απαρτι?ζονται απο? Αξιωματικου?ς Λ.Σ.- ΕΛ.ΑΚΤ., οι οποι?οι προτει?νονται απο? τη Διευ?θυνση Προσωπικου? Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. Για τη συγκρο?τηση των εν λο?γω επιτροπω?ν προτιμω?νται Αξιωματικοι? που ει?ναι κα?τοχοι πτυχι?ου ΤΕΦΑΑ η? ε?χουν καταταγει? με την ιδιο?τητα του αθλητη?. Στην απο?φαση συγκρο?τησης δυ?ναται να ορι?ζονται, ανα? αγω?νισμα, ονομαστικα? οι υπευ?θυνοι και με?λη της Επιτροπη?ς, Αξιωματικοι? Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.

α. Δρο?μος 100 μ. σε χρο?νο 17" (μια προσπα?θεια).

β. Δρο?μος 1.000 μ. σε χρο?νο 4' και 30" (μια προσπα?θεια).

γ. Α?λμα σε υ?ψος με φο?ρα τουλα?χιστον 1,00 μ. (τρεις προσπα?θειες).

δ. Α?λμα σε μη?κος με φο?ρα τουλα?χιστον 3,60 μ. (τρεις προσπα?θειες).

ε. Ρι?ψη σφαι?ρας (7,275 χλγ.) σε απο?σταση τουλα?χιστον 4,40 μ., ως με?σος ο?ρος του αθροι?σματος της καλυ?τερης επιμε?ρους επι?δοσης με το δεξι? και το αριστερο? χε?ρι (τρεις προσπα?θειες ανα? χε?ρι).

στ. Ελευ?θερη κολυ?μβηση σε απο?σταση 50 με?τρων σε χρο?νο δυ?ο (02) λεπτω?ν (μι?α προσπα?θεια).