Eισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων

Eισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

limeniko

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε και δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β΄ 5213/21-11-2018 η υπ? αριθμ. 2421.1/84993/2018/15-11-2018 Κοινή Απόφαση των Υπουργών Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής με θέμα: «Καθορισμός των προσόντων, των προϋποθέσεων, των κατηγοριών των υποψηφίων, των κωλυμάτων κατάταξης και των διαδικασιών για την εισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων».

Η Κ.Υ.Α. σε μορφή pdf

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Ο διαγωνισμο?ς για την εισαγωγη? σπουδαστω?ν στις Σχολε?ς Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λιμενικου? Σω?ματος Ελληνικη?ς Ακτοφυλακη?ς (Σ.Δ.Σ.Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.) και Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων (Σ.Δ.Λ/Φ) θα προκηρυχθεί  με απο?φαση του Αρχηγου? του Λιμενικου? Σω?ματος - Ελληνικη?ς Ακτοφυλακη?ς (Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.) και η επιλογη? των υποψηφι?ων (ανδρω?ν και γυναικω?ν) γι?νεται με?σω των Πανελλαδικω?ν Εξετα?σεων εισαγωγη?ς στην τριτοβα?θμια εκπαι?δευση.

Προσο?ντα εισαγωγη?ς και κωλυ?ματα κατα?ταξης υποψηφι?ων

Οι ιδιω?τες υποψη?φιοι για εισαγωγη? στις Σχολε?ς Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων με το συ?στημα των εξετα?σεων του Υπουργει?ου Παιδει?ας, Ε?ρευνας και Θρησκευμα?των σε πανελλαδικο? επι?πεδο, πρε?πει να ε?χουν τα ακο?λουθα προσο?ντα και πρου?ποθε?σεις:

α. Να ει?ναι Ε?λληνες πολι?τες.

β. Να μην υπερβαι?νουν το 26ο ε?τος της ηλικι?ας τους, ο?ριο που θεωρει?ται ο?τι συμπληρω?νεται κατα? την 31η Δεκεμβρι?ου του ε?τους λη?ξης της προθεσμι?ας υποβολη?ς της αι?τησης συμμετοχη?ς.

γ. Να ει?ναι κα?τοχοι τι?τλου σπουδω?ν που τους επιτρε?πει τη συμμετοχη? σε εξετα?σεις σε πανελλαδικο? επι?πεδο για την εισαγωγη? στα Ανω?τατα Εκπαιδευτικα? Ιδρυ?ματα (Α.Ε.Ι.) της χω?ρας.

δ. Ο?σοι ε?χουν υπηρετη?σει η? ε?χουν κληθει? να υπηρετη?σουν στις Ε?νοπλες Δυνα?μεις, να ε?χουν εκπληρω?σει τις στρατιωτικε?ς τους υποχρεω?σεις η? να τις ε?χουν αναβα?λει νομι?μως η? να ε?χουν απαλλαγει? νο?μιμα απο? αυτε?ς. Οι υποψη?φιοι που υπηρετου?ν τη στρατιωτικη? τους θητει?α μπορου?ν να υποβα?λουν αι?τηση συμμετοχη?ς στις εξετα?σεις σε πανελλαδικο? επι?πεδο αρκει? να ε?χουν ολοκληρω?σει τη θητει?α τους η? να ε?χουν απαλλαγει? νο?μιμα απο? το υπο?λοιπο αυτη?ς κατα? το χρο?νο κατα?ταξη?ς τους.

ε. Να μην ε?χουν εκπε?σει απο? στρατιωτικο? βαθμο?, αποβληθει? η? απολυθει? κατα? περι?πτωση απο? τις Ε?νοπλες Δυνα?μεις, τα Σω?ματα Ασφαλει?ας καθω?ς και απο? θε?ση δημο?σιας υπηρεσι?ας η? Ο.Τ.Α. η? α?λλου νομικου? προσω?που δημοσι?ου δικαι?ου, για λο?γους πειθαρχι?ας.

στ. Να ε?χουν υγει?α και α?ρτια σωματικη? δια?πλαση συ?μφωνα με τις διατα?ξεις του π.δ. 11/2014 (Α'17), ο?πως ισχυ?ει, για τους υποψη?φιους της Σχολη?ς Μονι?μων Υπαξιωματικω?ν Ναυτικου? (ΣΜΥΝ). Ειδικα? καθορι?ζεται ο?τι, ο?λοι οι υποψη?φιοι (α?νδρες και γυναι?κες) πρε?πει να ε?χουν ανα?στημα τουλα?χιστον 1,70 μ., χωρι?ς υποδη?ματα.

ζ. Να ε?χουν πι?στη στο Συ?νταγμα, αφοσι?ωση στην πατρι?δα και τη δημοκρατι?α και να μην πρεσβευ?ουν θρησκευτικε?ς δοξασι?ες, που εμποδι?ζουν την εκτε?λεση των καθηκο?ντων τους. Σε περι?πτωση στην οποι?α υποψη?φιος, μετα? την επιτυχι?α και την κατα?ταξη? του, αρνει?ται την εκτε?λεση των στρατιωτικω?ν του καθηκο?ντων λο?γω θρησκευτικω?ν η? α?λλων δοξασιω?ν και πεποιθη?σεων ανακαλει?ται η πρα?ξη κατα?ταξη?ς του.

η. Να μην ε?χουν καταδικαστει? σε οποιοδη?ποτε βαθμο?:

(1) για τε?λεση η? απο?πειρα τε?λεσης κακουργη?ματος σε οποιαδη?ποτε ποινη?.

(2) για τε?λεση η? απο?πειρα τε?λεσης των αδικημα?των: ανυποταξι?ας, λιποταξι?ας, προσβολη?ς του πολιτευ?ματος, προδοσι?ας της χω?ρας, προσβολη?ς κατα? της πολιτειακη?ς εξουσι?ας, τρομοκρατικω?ν πρα?ξεων, φυλετικω?ν διακρι?σεων, προσβολη?ς κατα? της ελευ?θερης α?σκησης των πολιτικω?ν δικαιωμα?των, παραχα?ραξης, κιβδηλει?ας, ψευδορκι?ας, ψευδου?ς καταμη?νυσης, ψευδου?ς ανωμοτι? κατα?θεσης, ψευδου?ς βεβαι?ωσης, ανθρωποκτονι?ας, αλητει?ας, καταπι?εσης, περι? ναρκωτικω?ν, λαθρεμπορι?ας, ο?πλων και πυρομαχικω?ν και τυχερω?ν παιχνιδιω?ν, παρα?νομης αλιει?ας, κλοπη?ς, υπεξαι?ρεσης (κοινη?ς και στην Υπηρεσι?α), εκβι?ασης, απα?της, πλαστογραφι?ας, πλαστογραφι?ας πιστοποιητικου?, δωροδοκι?ας η? δωροληψι?ας, απιστι?ας περι? την Υπηρεσι?α, παρα?βασης καθη?κοντος, συκοφαντικη?ς δυσφη?μησης, οποιουδη?ποτε κατα? της γενετη?σιας ελευθερι?ας η? οικονομικη?ς εκμετα?λλευσης της γενετη?σιας ζωη?ς.

(3) για οποιοδη?ποτε ε?γκλημα του Στρατιωτικου? Ποινικου? Κω?δικα.

(4) για τε?λεση η? απο?πειρα τε?λεσης οποιουδη?ποτε α?λλου εγκλη?ματος απο? δο?λο σε ποινη? φυλα?κισης τουλα?χιστον τριω?ν (3) μηνω?ν.

Επι?σης, να μη διω?κονται ως φυγο?ποινοι η? φυγο?δικοι για τα παραπα?νω αδικη?ματα και να μην ε?χουν παραπεμφθει? αμετα?κλητα σε δι?κη η? εγκλεισθει? σε σωφρονιστικο? κατα?στημα για κακου?ργημα η? κα?ποιο απο? τα πλημμελη?ματα αυτα?.

Υποψη?φιοι, οι οποι?οι ε?χουν παραπεμφθει? σε δι?κη δια? βουλευ?ματος, επιτρε?πεται να υποβα?λουν αι?τηση συμμετοχη?ς αλλα? δεν εισα?γονται στην Σχολη?, αν ει?ναι επιτυχο?ντες, εφο?σον δεν ε?χει εκδοθει? με?χρι την ημερομηνι?α ε?κδοσης της απο?φασης κατα?ταξης αμετα?κλητο αθωωτικο? βου?λευμα η? απο?φαση. Ο ο?ρος καταδι?κη περιλαμβα?νει και την καταδι?κη σε ποινικο? σωφρονισμο? για τα παραπα?νω εγκλη?ματα που αποτελου?ν κω?λυμα κατα?ταξης.

Η απονομη? χα?ριτος δεν αι?ρει την ανικανο?τητα για κατα?ταξη εκτο?ς εα?ν ε?χει εκδοθει? ε?ως την ημερομηνι?α υποβολη?ς αι?τησης συμμετοχη?ς το κατα? το α?ρθρο 47 παρα?γραφο 1 του Συντα?γματος δια?ταγμα που αι?ρει το σχετικο? κω?λυμα.

Περι? αναστολη?ς εκτε?λεσης ποινη?ς υπο? ο?ρο ισχυ?ουν τα οριζο?μενα στα α?ρθρα 99-104 του Ποινικου? Κω?δικα.

θ. Να μην ε?χουν στερηθει? οποτεδη?ποτε των πολιτικω?ν δικαιωμα?των τους, ε?στω και αν ε?χει λη?ξει ο χρο?νος που ορι?σθηκε για τη στε?ρηση? τους.

ι. Να μην ει?ναι χρη?στες ναρκωτικω?ν.

ια. Να μην τελου?ν υπο? στερητικη? δικαστικη? συμπαρα?σταση, ε?στω και επικουρικη? (πλη?ρη η? μερικη?).