Λειτουργία Σχολείων στη διάρκεια των Πανελλαδικών

«Επισημάνσεις για τη λειτουργία των σχολείων την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων»

school-building

Θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι κατά την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων τα σχολεία λειτουργούν κανονικά για την διεκπεραίωση καθημερινών θεμάτων και την ενημέρωση γονέων και μαθητών.
Για το λόγο αυτό
Τα σχολεία που δεν φιλοξενούν εξεταστικά ή βαθμολογικά κέντρα λειτουργούν με όλο το προσωπικό που δεν συμμετέχει στις πανελλαδικές εξετάσεις καθ΄ όλη τη διάρκεια του ωραρίου λειτουργίας του σχολείου.
Τα σχολεία που φιλοξενούν εξεταστικά κέντρα λειτουργούν με όλο το προσωπικό που δεν συμμετέχει στις πανελλαδικές εξετάσεις, μετά την ολοκλήρωση των εξετάσεων και μέχρι την λήξη της λειτουργίας του σχολείου.
Οι εκπαιδευτικοί που λόγω ασθενείας θα απουσιάσουν από την εργασία τους στο σχολείο ή από την υπηρεσία που τους έχει ανατεθεί για τις πανελλαδικές εξετάσεις (επιτηρητές, εξεταστές) οφείλουν να υποβάλουν αίτηση αναρρωτικής άδειας στο σχολείο τους.
Όσον αφορά το πρόγραμμα των ενδοσχολικών εξετάσεων παρακαλούμε για την πιστή εφαρμογή της εγκυκλίου Φ1/65690/Δ2/19-04-2016 του ΥΠ.Π.Ε.Θ. που αφορά τις ημερομηνίες λήξης τους.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης
Κεντρικής Μακεδονίας