Διαγωνισμός Φωτογραφίας "Εδώ που ζω/Οι άνθρωποι και το περιβάλλον" (2023-24)

foto-diagonismos-2024

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χαριστούλη Αργυρή

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Mαθητικό Διαγωνισμό Φωτογραφίας για τους/τις μαθητές/τριες της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών με θέμα "Εδώ που ζω// Οι άνθρωποι και το περιβάλλον", που προκηρύχθηκε από τον Σύλλογο Σερραίων Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του εορτασμού των 70 χρόνων από την ίδρυσή του το 1954.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών προκαλώντας τους:

• να γίνουν δημιουργικοί/ές και να καταγράψουν τον τρόπο που βλέπουν το περιβάλλον και τις ανθρώπινες σχέσεις γύρω τους,
  • να εξερευνήσουν το τόπο τους και να δουν βαθύτερα τους συνανθρώπους τους, τους φίλους, το οικογενειακό περιβάλλον, τους γείτονες,
  • να αναγνωρίσουν σύγχρονα προβλήματα που βιώνουν να τα καταγράψουν με τη βοήθεια της φωτογραφίας, αλλά και να αναδείξουν την πολυδιάστατη σημασία και ομορφιά των περιοχών της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών.

Στο διαγωνισμό συμμετείχε ο Ρίζος Στέργιος (Γ΄ τάξη) και στις τρεις (03) κατηγορίες με φωτογραφίες από τη Βέργη Βισαλτίας Σερρών:

A. Ανθρώπινες σχέσεις/ ανθρώπινες δράσεις (ήθη και έθιμα)

iΆγιος Παντελεήμοναs

iΠριν από τη Λιτανεία