Συνάντηση με Ψυχολόγο (2023-24)

psychotherapy 302 200

Υπεύθυνοι/ες εκπαιδευτικοί

Ιορδανίδου Άννα, Βογιατζή Βασιλική, Καρυώτης Κωνσταντίνος

Μετά από πρόσκληση που απηύθυνε το σχολείο μας στο Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Σερρών - ΟΑΣΙΣ, τη Δευτέρα 21-05-2024 πραγματοποιήθηκε σύγχρονη εξ αποστάσεως Δράση/Συνάντηση των μαθητών και μαθητριών με ψυχολόγο.

Θέμα: «Ενίσχυση της εμπιστοσύνης και επικοινωνίας μαθητών και εκπαιδευτικών».

Η συνάντηση με την κυρία Φανή Καραγκιόζη χαρακτηρίστηκε από επιτυχία, καθώς οι μαθητές και οι μαθήτριες με άνεση μπόρεσαν να καταθέσουν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους. Σημαντικό παράγοντα της ενίσχυσης της επικοινωνίας των μαθητών με την προσκεκλημένη ψυχολόγο αποτέλεσε η παρότρυνση των εκπαιδευτικών της ομάδας δράσης.

Η συγκεκριμένη συνάντηση αποτελεί ένα πρώτο βήμα για την πραγματοποίηση μιας σειράς παρόμοιων συναντήσεων και την επόμενη σχολική χρονιά.