Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής 2017-2018

30ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής 2017-2018

KLiC logo 200

Σχετικά έγγραφα: τα με αρ. πρ. 169914/Δ2/10-10-2017 και 110669/Δ2/03-07-2017 εισερχόμενα έγγραφα του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 38/28-09-2017 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε τον 30ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής 2017-2018 που διοργανώνει για 30 συνεχή χρόνια η ΕΠΥ (Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών) με τη συνεργασία τμημάτων Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Ελληνικών Πανεπιστημίων και τμημάτων Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ.  Ο εν λόγω διαγωνισμός αποτελεί το Εθνικό σκέλος της Διεθνούς Ολυμπιάδας Πληροφορικής που διεξάγεται κάθε χρόνο υπό την αιγίδα της UNESCO.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον 30ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής 2017-2018, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τις ιστοσελίδες www.epy.gr  και www.pdp.gr  όπου έχουν αναρτηθεί αναλυτικές οδηγίες (επισυνάπτονται σε ηλεκτρονικό αρχείο pdf ο Κανονισμός και Ειδικές Πληροφορίες του). Επίσης, μπορούν να απευθύνονται ταχυδρομικά στη διεύθυνση: Γραμματεία ΕΠΥ, Σπύρου Τρικούπη 20, 106 82 Αθήνα, ηλεκτρονικά στα e-mails: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , καθώς και στο τηλέφωνο 215-505.1398.

Για τεχνικά θέματα μόνο κατά τη διάρκεια του Διαγωνισμού μπορούν να απευθύνονται στη διεύθυνση e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  .

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές που απαρτίζουν τις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής και προέρχονται από τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής τα τελευταία 6 χρόνια έχουν κατακτήσει:

? 6 μετάλλια σε επίπεδο Διεθνούς Ολυμπιάδας Πληροφορικής (1 αργυρό, 5 χάλκινα)

? 12 μετάλλια σε επίπεδο Διεθνούς Βαλκανικής Ολυμπιάδας Πληροφορικής (1 χρυσό, 4 αργυρά, 7 χάλκινα)

? 9 μετάλλια σε επίπεδο Βαλκανικής Ολυμπιάδας Νέων (2 αργυρά, 7 χάλκινα).

Οι Διευθύνσεις μας εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στους βραβευθέντες μαθητές και σε όλους τους συμμετέχοντες στον ανωτέρω διαγωνισμό, τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο.

Οι υποβολές των μαθητών στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής για το σχολικό έτος 2017-2018 θα πραγματοποιηθούν online για τις 2 πρώτες φάσεις στο αυτοματοποιημένο σύστημα HelleniCO (www.hellenico.gr) ενώ για την Γ΄ και τελική Φάση οι προκριθέντες της 2ης Φάσης θα κληθούν να διαγωνιστούν δια ζώσης σε εργαστήρια πληροφορικής πανεπιστημιακών τμημάτων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα.

Ο χρονοπρογραμματισμός του 30ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Πληροφορικής ενδεικτικά έχει ως εξής:

? Κυριακή 01 Οκτωβρίου 2017, Άνοιγμα διεπαφής Εγγραφών, ανάρτηση θέματος Α΄ Φάσης

? Τετάρτη 01 Νοεμβρίου 2017, Έναρξη Υποβολών Α΄ Φάσης

? Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2018, πέρας εγγραφών του 30ου ΠΔΠ

? Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2018, (23:59΄) πέρας υποβολών Α΄ Φάσης

? Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018, ανακοίνωση αποτελεσμάτων Α΄ Φάσης

? Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018, ανακοίνωση Θεμάτων Β΄ Φάσης

? Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2018, έναρξη Υποβολών Β΄ Φάσης

? Κυριακή 11 Μαρτίου 2018, (23:59΄) πέρας υποβολών Β΄ Φάσης

? Κυριακή 18 Μαρτίου 2018, ανακοίνωση αποτελεσμάτων Β΄ Φάσης

? Σάββατο 31 Μαρτίου 2018, διεξαγωγή τελικής φάσης

Οι μαθητές που θα διακριθούν στον 30ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής θα κληθούν να συγκροτήσουν τις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής. Οι Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής θα συμμετάσχουν στις εξής Διεθνείς Διοργανώσεις:

Η Εθνική Ομάδα μαθητών στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής ? ΙΟΙ (Αύγουστος 2018) και στη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής ?BOI (Ιούνιος-Ιούλιος 2018).

Η Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Νέων στη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Νέων ? JBOI και Διεθνή Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Νέων- ΕJOI (Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 2018).

Σημειώνεται ότι η μετακίνηση και η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στον εν λόγω μαθητικό διαγωνισμό θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τα σχολεία της αρμοδιότητάς σας.

Δείτε τον κανονισμό εδώ