Προκήρυξη Euso 2018

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για συμμετοχή στη 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2018.

fysikes-episthmes

Σας ενημερώνουμε ότι το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών συμμετέχει στον «Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για συμμετοχή στη 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2018», ο οποίος διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών ? ΠΑΝΕΚΦΕ και πραγματοποιείται με την έγκριση του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Η πρώτη φάση του διαγωνισμού θα διεξαχθεί το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017, 9.00 - 13.00, στα εργαστήρια του Ε.Κ.Φ.Ε. Σερρών σύμφωνα με τα συνημμένα. Για την αρτιότερη οργάνωση του τοπικού διαγωνισμού, παρακαλούμε να μας αποστείλετε δήλωση συμμετοχής ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  μέχρι τις 13 Οκτωβρίου 2017 με τα παρακάτω στοιχεία:

α) τα ονοματεπώνυμα, την τάξη και το έτος γέννησης των τριών (3) μαθητών/-τριών της ομάδας του σχολείου σας που θα συμμετέχει στο διαγωνισμό και

β) τα ονοματεπώνυμα την ειδικότητα και τα τηλέφωνα επικοινωνίας των υπευθύνων καθηγητών/-τριών που θα τους εκπαιδεύσουν.

Οι Υπεύθυνοι Σ.Ε.Φ.Ε. να φροντίσουν για την σύμφωνη γνώμη των κηδεμόνων των διαγωνιζομένων.

Τα όργανα και οι διατάξεις που θεωρούνται γνωστές και θα πρέπει να είναι εξοικειωμένοι οι μαθητές, θα καθοριστούν από την Επιστημονική Επιτροπή του Τοπικού Διαγωνισμού και θα ανακοινωθούν μετά τη λήξη της προθεσμίας των δηλώσεων συμμετοχής.

Στην ιστοσελίδα του Ε.Κ.Φ.Ε. Σερρών http://ekfe.ser.sch.gr/και στην επιλογή EUSO είναι αναρτημένα θέματα των Τοπικών, Πανελλήνιων και Ευρωπαϊκών διαγωνισμών.

Οι διευθυντές των Σχολικών Μονάδων παρακαλούνται να φροντίσουν ώστε οι εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ04, ΠΕ12.08, ΠΕ12.10  να ενημερωθούν για το περιεχόμενο του παρόντος.