Μαθητές- Απουσίες από εκδηλώσεις και εκδρομές

Απουσίες μαθητών από εκδηλώσεις και εκδρομές

apoysia

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

1) Η προαγωγη? και η απο?λυση των μαθητω?ν/τριω?ν των Γυμνασι?ων, Γενικω?ν Λυκει?ων, Επαγγελματικω?ν Λυκει?ων, Γυμνασι?ων ΕΑΕ, Λυκει?ων ΕΑΕ, Ενιαι?ων Ειδικω?ν Επαγ- γελματικω?ν Γυμνασι?ων-Λυκει?ων και Ε.Ε.Ε.ΕΚ. εξαρτα?ται εκτο?ς απο? την επι?δοση τους κι απο? την τακτικη? τους φοι?τηση στο σχολει?ο κατα? τη δια?ρκεια του διδακτικου? ε?τους.

2) Η φοι?τηση χαρακτηρι?ζεται επαρκη?ς η? ανεπαρκη?ς με βα?ση το γενικο? συ?νολο των απουσιω?ν που σημειω?θηκαν κατα? τη δια?ρκεια του διδακτικου? ε?τους.

3) Οι απουσι?ες αριθμου?νται ανα? μι?α για κα?θε διδακτικη? ω?ρα.

4) Απουσι?α μαθητη?/τριας απο? πολιτιστικε?ς η? αθλητικε?ς εκδηλω?σεις που πραγματοποιου?νται στο πλαι?σιο του ωρολογι?ου προγρα?μματος του σχολει?ου θεωρει?ται απουσι?α απο? ο?σες διδακτικε?ς ω?ρες προβλε?πει το ωρολο?γιο προ?γραμμα την ημε?ρα της πραγματοποι?ηση?ς τους.

5) Απουσι?α μαθητη?/τριας απο? εορταστικε?ς επετειακε?ς εκδηλω?σεις του σχολει?ου θεωρει?ται απουσι?α απο? ο?σες διδακτικε?ς ω?ρες προβλε?πει το ωρολο?γιο προ?γραμμα την ημε?ρα της πραγματοποι?ηση?ς τους.

6) Απουσι?α μαθητη?/τριας απο? περι?πατο χωρι?ς χρη?ση μεταφορικου? με?σου θεωρει?ται απουσι?α απο? ο?λα τα ωριαι?α μαθη?ματα που προβλε?πει το ωρολο?γιο προ?γραμμα την ημε?ρα της πραγματοποι?ηση?ς του.

Σε περι?πτωση που, κατα? την πλη?ρως αιτιολογημε?νη κρι?ση του Συλλο?γου Διδασκο?ντων/ουσω?ν, η συμμετοχη? του/της μαθητη?/τριας στον περι?πατο η?ταν εκ των πραγμα?των αδυ?νατη, οι απουσι?ες αυτε?ς δεν λαμβα?νονται υπο?ψη στον χαρακτηρισμο? φοι?τησης.

Στις εκδρομε?ς/μετακινη?σεις στις οποι?ες δεν συμμετε?χουν οι μαθητε?ς/τριες αλλα? δεν παραμε?νουν στο σχολει?ο προκειμε?νου να παρακολουθη?σουν ειδικα? διαμορφωμε?νο ωρολο?γιο προ?γραμμα η? δεν συμμετε?χουν σε σχολικε?ς δραστηριο?τητες με απο?φαση του Συλλο?γου Διδασκο?ντων/ουσω?ν, συ?μφωνα με τα προβλεπο?μενα στην 33120/ΓΔ4/28-02-2017 υπουργικη? απο?φαση (Β' 681), καταχωρι?ζονται απουσι?ες.