Ένταξη στις Πανελλαδικές και στα ΑΕΙ των Σχολών Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων και Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λιμενικου? Σω?ματος - Ελληνικη?ς Ακτοφυλακη?ς

Τα ΠΔ για την ένταξη στις Πανελλαδικές και στα ΑΕΙ των Σχολών Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων και Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λιμενικου? Σω?ματος - Ελληνικη?ς Ακτοφυλακη?ς

Hellenic Coast Guard logo

Δημοσίευση: 08/08/2018

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Δημοσιεύθηκαν  στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης τα Προεδρικά Διατάγματα ?Οργα?νωση και Λειτουργι?α της Σχολη?ς Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων και ε?νταξη αυτη?ς στην ανω?τερη βαθμι?δα της τριτοβα?θμιας εκπαι?δευσης? και ?Οργα?νωση και λειτουργι?α της Σχολη?ς Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λιμενικου? Σω?ματος - Ελληνικη?ς Ακτοφυλακη?ς και ε?νταξη αυτη?ς στην ανω?τατη βαθμι?δα της τριτοβα?θμιας εκπαι?δευσης?.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το το ΠΔ για τη Σχολή Δοκι?μων Λιμενοφυλα?κων

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το το ΠΔ για τη Σχολή Δοκι?μων Σημαιοφο?ρων Λιμενικου? Σω?ματος - Ελληνικη?ς Ακτοφυλακη?ς

Στην πρώτη σχολή η φοίτηση θα έχει διάρκεια 4 ετών, αντί εννέα μηνών και στη δεύτερη σχολή η διάρκεια φοίτησης θα είναι στο εξής  δύο χρόνια αντί για έξι μήνες, όπως προβλέπει ο νόμος 4504/2017.  Από το Ακαδημαϊκό Έτος 2019-2020, και για πρώτη φορά, η εισαγωγή στις δύο σχολές θα γίνεται μέσω των Πανελληνίων Εξετάσεων, γεγονός που διασφαλίζει την διαφάνεια και την αξιοκρατία.

Στο πλαίσιο της αναβάθμισης και του εκσυγχρονισμού των Σχολών ετοιμάζονται νέα προγράμματα σπουδών, προς αντικατάσταση των σημερινών, οι προδιαγραφές των οποίων ανταποκρίνονταν στις προδιαγραφές των δεκαετιών του ?50 και του ?60.