Παγκόσμια Γυμνασιάδα στο Μαρόκο ? Διάκριση μαθητή μας (2017-18)

topleft

Screenshot FB IMG 1525649237510 Η απονομή των μεταλλίων στη σφυροβολία

Πολλές διακρίσεις σημείωσαν οι μαθητές και μαθήτριες ? αθλητές και αθλήτριες της ελληνικής αποστολής Κλασικού Αθλητισμού, Κολύμβησης, Ενόργανης και Ρυθμικής Γυμναστικής κατά τη διεξαγωγή της Παγκόσμιας Γυμνασιάδας στο Μαρόκο. Οι αγώνες διεξήχθησαν στις πόλεις Μαρακές και Καζαμπλάνκα με τη συμμετοχή αποστολών από 60 χώρες κατά την περίοδο 2-9 Μαΐου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αθλητές και οι αθλήτριές μας διακρίθηκαν αντιμετωπίζοντας αθλητές και αθλήτριες πολυπληθών αποστολών άλλων χωρών, όπως της Βραζιλίας (250 μαθητές/τριες), της Κίνας (πάνω από 100 μαθητές/τριες), της Γαλλίας, της Ουγγαρίας, της Ρουμανίας κ.ά.

Συνολικά η Ελλάδα κατέκτησε 34 μετάλλια (14 χρυσά) και κατέλαβε την 1η θέση στην κολύμβηση με 20 μετάλλια (7 χρυσά)και τη 2η θέση στον κλασικό αθλητισμό με 13 μετάλλια (7 χρυσά).

Μέλος της ελληνικής αποστολής στον Κλασικό Αθλητισμό ήταν ο μαθητής Ζιώγας Θεόδωρος της Α΄ τάξης του σχολείου μας, τρίτος στους Πανελλήνιους Αγώνες Κλασικού Αθλητισμού Λυκείων σχολικού έτους 2017-18.

Ο μαθητής μας αγωνίστηκε στο άθλημα της σφυροβολίας και με βολή στα 68,89 μέτρα κατέλαβε την τρίτη θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Συγχαίρουμε όλους τους αθλητές και όλες τις αθλήτριες για τη συμμετοχή τους σε μια τόσο σημαντική διοργάνωση και ιδιαίτερα όσους και όσες διακρίθηκαν κατακτώντας μια θέση στο βάθρο.