Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου

Έγκριση ΥΠ.Π.Ε.Θ. & Ορθή Επανάληψη Κανονισμού, Εγκυκλίου - 7ος Παν. Μαθ. Διαγωνισμός Φιλ. Δοκιμίου

screenaddicts

Αξιότιμοι Κύριοι και Κυρίες,

Αποστέλλουμε εκ νέου τον Κανονισμό και την Εγκύκλιο της Επιστημονικής και Οργανωτικής Επιτροπής του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών σχετικά με τον 7ο Πανελλαδικό Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου. Τα δύο έγγραφα έχουν ενημερωθεί βάσει των νέων οδηγιών για το Σχολικό Έτος 2017-2018, όσον αφορά τους διαγωνισμούς, που υπέδειξε έπειτα από παρέμβασή του το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) και συνοδεύονται από τη γνωμοδότηση του ΥΠ.Π.Ε.Θ (με αριθμό πρωτ.38787/2018 έγγραφο του ΥΠ.Π.Ε.Θ ψηφιακά υπογεγραμμένο).

Όπως σας έχουμε ήδη ενημερώσει οι ημερομηνίες των εξετάσεων έχουν μετακινηθεί:

(1) Προκριματική φάση: από τις 10 Μαρτίου 2018 στις 17 Μαρτίου 2018,

(2) Τελική φάση: από τις 20-21 Απριλίου 2018 στις 27-28 Απριλίου 2018.

Επίσης, στα επισυναπτόμενα αρχεία θα βρείτε την απαραίτητη δήλωση γονικής συναίνεσης. Ο διαγωνιζόμενος μαθητής θα την παραδώσει υπογεγραμμένη από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του στους υπεύθυνους της εξέτασης. Οι δηλώσεις γονικής συναίνεσης (το σύνολό τους, καθώς η ανωνυμία της εξέτασης δεν θα επιτρέψει επιλογή) θα αποσταλούν μαζί με τα γραπτά των επιτυχόντων μαθητών, για την επόμενη φάση, στο Πανεπιστήμιο Πατρών, βάσει της διαδικασίας που υποδεικνύεται μέσω της Εγκυκλίου.

Τέλος, επειδή υπάρχει αρκετά μεγάλος αριθμός μαθητών που δεν έχει ενημερωθεί και επιθυμεί να συμμετάσχει στον Διαγωνισμό, οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να δηλώνουν το όνομά τους στη Διεύθυνση των Σχολικών τους Μονάδων, το αργότερο έως τη Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018.

Θα σας παρακαλούσαμε να ενημερώσετε άμεσα τα Λύκεια της αρμοδιότητάς σας και να προωθήσετε τα επισυναπτόμενα έγγραφα.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινήσεις.Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία,

Με εκτίμηση,

Εκ της Συντονιστικής Επιτροπής,
Επίκουρος Καθηγητής Στασινός Σταυριανέας