Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Yo conozco mi herencia, ?y t?? (2017-18)

penelope

Το Γυμνάσιο Νιγρίτας σε συνεργασία με το ΓΕΛ Νιγρίτας και το 5ο ΓΕΛ Σερρών συμμετέχει στη διαδικτυακή Εκστρατεία - Διαγωνισμό ?Yo conozco mi herencia, ?y t???, ?I know my heritage, do you??, ?Εγώ γνωρίζω την κληρονομιά μου, εσύ;», που σχεδιάστηκε από τον σύνδεσμο AMUPROLAG και το SEEC τμήμα (Ισπανική Εταιρεία Κλασικών Σπουδών) του Πανεπιστημίου της MURCIA. Ο διαγωνισμός είναι ηλεκτρονικός και διεξάγεται με ψηφοφορία των συμμετεχόντων σχολείων. Στόχος της εκστρατείας είναι η ανάδειξη της σημασίας του ελληνορωμαϊκού πολιτισμού και των ανθρωπιστικών σπουδών στο εκπαιδευτικό σύστημα, όχι μόνο της Ισπανίας, αλλά και όλου του κόσμου. Οι συμμετέχοντες/-ουσες, με την ανάγνωση κλασικών κειμένων, εκφράζουν την αγάπη τους για την κλασική ελληνική και ρωμαϊκή κουλτούρα (grecolatina). Εφέτος, στο προσκήνιο βρέθηκε ο ρωμαίος ποιητής Οβίδιος.

Οι μαθητές/-τριες του Γυμνασίου Νιγρίτας, υπό την παιδαγωγική καθοδήγηση της φιλολόγου Θανασούδα Ευαγγελίας, δημιούργησαν σκηνικά και κατασκευές ενός αρχαιοπρεπούς περιβάλλοντος, στο οποίο εντάχθηκε η δραματοποίηση αποσπασμάτων από την Οδύσσεια του Ομήρου. Τα παιδιά του Γυμνασίου υπογράμμισαν την αγνή συζυγική πίστη της ομηρικής Πηνελόπης, σε αντιδιαστολή με την οβιδιακή, αντιδραστική Πηνελόπη, την οποία κλήθηκαν να αποδώσουν στα Λατινικά οι μαθήτριες του ΓΕΛ Νιγρίτας, υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Χαριστούλη Αργυρής.

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

«ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΟΥ, ΕΣΥ; 2018»

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΙΓΡΙΤΑΣ

8)   Λίτου Χρυσούλα

9)   Σαλαγκούδη Παγώνα Παναγιώτα

10) Χούνου Ευαγγελία

Τα παιδιά, που ανέλαβαν το δύσκολο έργο της εκμάθησης και εκφραστικής απόδοσης του σεναρίου, δούλεψαν με ζήλο και ενθουσιασμό καθ? όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας, και για το λόγο αυτό τους αποδίδουμε τα εύσημα.

Το video γυρίστηκε στην αίθουσα του αργαλειού που βρίσκεται στο Λαογραφικό Μουσείο, έναν αξιόλογο χώρο με εκθέματα από τη λαογραφική παράδοση του ευρύτερου χώρου της Βισαλτίας, που έχει ιδρύσει ο Σύλλογος Γυναικών Νιγρίτας «Γερακίνα».

Η ηλεκτρονική ψηφοφορία θα πραγματοποιηθεί στις 7, 8 και 9 Φβρουαρίου 2018 και  η δημοσίευση των  νικητών θα γίνει στις 12 Φεβρουαρίου 2018.

Σ' αυτόν τον υπερσύνδεσμο θα βρείτε τη λίστα με τα video που συμμετείχαν στο διαγωνισμό

Δείτε ολόκληρο το Δελτίο τύπου εδώ

για το Λύκειο Νιγρίτας υπεύθυνη: Χαριστούλη Αργυρή