Αντιμετώπιση έκτακτων καιρικών φαινομένων

KAIROS

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 06/12/2017 πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και με ευθύνη του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας ? Συντονιστικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας Π.Ε. Σερρών, ενημερωτική σύσκεψη των φορέων που φέρουν την ευθύνη για το σχεδιασμό και την υλοποίηση σχεδίων αντιμετώπισης κρίσεων, που οφείλονται σε ακραία καιρικά φαινόμενα για την περίοδο 2017-2018, στο μέτρο που αυτά αφορούνε τη λειτουργία των σχολικών μονάδων όλων των βαθμίδων και στην ασφάλεια των μαθητών.

Η σύσκεψη κατέληξε στις εξής διαπιστώσεις:

$1  Προτεραιότητα όλων είναι η ασφάλεια των μαθητών

$1  Αρμόδιος φορέας για τη διακοπή των μαθημάτων λόγω ακραίων καιρικών συνθηκών είναι ο Δήμος, στα διοικητικά όρια του οποίου λειτουργεί η σχολική μονάδα (άρθρο 94 του Ν.3852/2010, ΦΕΚ 87/Α΄/2010)

Υπάρχει  ανάγκη έγκαιρης και αμφίδρομης πληροφόρησης των εμπλεκόμενων υπηρεσιών (σχολικών μονάδων, διευθύνσεων εκπαίδευσης, δήμων, υπηρεσιών περιφέρειας ) για την καταγραφή και εξέλιξη των ακραίων φαινομένων, ώστε να δρομολογείται το ταχύτερο δυνατό η λήψη μέτρων και αποφάσεων

$1 Βασικός παράγοντας για την αντιμετώπιση παρόμοιων φαινομένων είναι η προετοιμασία και η επεξεργασία ανάλογου σχεδίου δράσης

Στο παραπάνω πλαίσιο, και προκειμένου όλες οι σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς μας να προετοιμαστούν με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο για την αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων, σας αποστέλλουμε τις παρακάτω γενικές οδηγίες:

ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ

• Να ενημερώνεστε διαρκώς από τα ΜΜΕ (ραδιόφωνο, τηλεόραση, κ.λ.π.) για την εξέλιξη των καιρικών φαινο?ένων. Επίση?ες πηγές ενη?έρωσης είναι η Γενική  Γρα??ατεία Πολιτικής Προστασίας (Γ.Γ.Π.Π.) και η Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία (Ε.Μ.Υ.).
  • Σε περίπτωση ανάγκης καλέστε την Αστυνο?ία (100), την Πυροσβεστική (199) ή το ΕΚΑΒ (166).
  • Αναγράψτε τα παραπάνω τηλέφωνα σε ε?φανές ση?είο  στο σχολείο και βεβαιωθείτε ότι οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές σας τα γνωρίζουν.
  • Εξηγήστε σε όλα τα ?έλη της σχολικής κοινότητας (ιδιαίτερα τους εκπαιδευτικούς του σχολείου) πώς να αναγνωρίζουν ήχους που προ?ηνύουν καταστροφή (π.χ. σειρήνες), πώς και πότε να κλείνουν τις παροχές ηλεκτρικού και νερού, πώς να χρησι?οποιούν το πυροσβεστήρα, πώς να καλούν σε βοήθεια, κ.λ.π .
  • Προ?ηθευτείτε εφόδια πρώτης ανάγκης, όπως φακό, φορητό ραδιόφωνο ?ε ?παταρίες και πυροσβεστήρα.
  • Εξοπλιστείτε ?ε κουτί πρώτων βοηθειών.
  • Προμηθευτείτε τα απαραίτητα υλικά (αλάτι, ψηφίδα) από τους Δήμους
  • Σε όλες τις περιπτώσεις λάβετε ειδική ?έρι?να για την προστασία των μαθητών.

ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ( ως άτομα ή ως σχολείο)

• Ενη?ερωθείτε για τον καιρό και την κατάσταση του οδικού δικτύου και λάβετε υπ? όψιν, ανάλογα ?ε τον προορισ?ό σας, το είδος των καιρικών φαινο?ένων που ενδέχεται να συναντήσετε (χιόνι, παγετός, χαλάζι, βροχόπτωση, κ.λ.π.).
  • Προγρα??ατίστε τη ?ετακίνησή σας έτσι, ώστε να ?η συ?πέσει ?ε την αιχ?ή των καιρικών φαινο?ένων ή προχωρήστε στην αναβολή της, αν αυτό επιβάλλεται για την ασφάλεια των μαθητών.
  • ΜΗΝ αγνοείτε τις οδηγίες της Γενικής Γρα??ατείας Πολιτικής Προστασίας, τα δελτία καιρού της ΕΜΥ και τις υποδείξεις των κατά τόπους αρ?όδιων φορέων, όπως της Τροχαίας, του Λι?ενικού, της Πυροσβεστικής, κ.λ.π.
  • Ελέγξτε αν το όχημα με το οποίο μετακινείστε είναι εξοπλισμένο ?ε όλα τα απαραίτητα ?έσα αντι?ετώπισης έντονων καιρικών φαινο?ένων (αντιολισθητικές αλυσίδες, αντιψυκτικά υγρά, κουτί πρώτων βοηθειών,  κ.λ.π.).
  • Εάν είναι απαραίτητο να ?ετακινηθείτε πεζοί, να είστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί, προκει?ένου να αποφύγετε τραυ?ατισ?ούς λόγω της ολισθηρότητας του οδοστρώ?ατος και των πεζοδρο?ίων ή εξαιτίας της πτώσης αντικει?ένων από υπερβολικό άνε?ο ή χαλαζόπτωση.

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ

• Να ενη?ερώνεστε συνεχώς από τα ΜΜΕ (ραδιόφωνο, τηλεόραση, κ.λ.π.) για τυχόν επίση?ες προειδοποιήσεις ή συ?βουλές.
  • Ελέγξτε το σχολείο και τις εγκαταστάσεις του, για να καταγράψετε πιθανές ζη?ιές.
  • Αν ?ετά την καταγραφή των ζη?ιών χρειάζεστε επείγουσα βοήθεια, ειδοποιήστε τις αρ?όδιες αρχές.

Επιπλέον καλό θα είναι κάθε σχολική μονάδα, ανάλογα με τις ιδιαιτερότητές της (τόπος κατοικίας εκπαιδευτικών, γεωγραφική θέση, προσβασιμότητα-ποιότητα οδικού δικτύου κ.λ.π ), να καταλήξει σε ένα επιμέρους σχέδιο δράσης, που θα περιλαμβάνει τον ορισμό:

Υπευθύνου (στην περίπτωση απουσίας ή αδυναμίας του διευθυντή,-ντριας, του σχολείου), που θα ενημερώνει τη Διεύθυνση Δ.Ε. και το Δήμο για τις επικρατούσες συνθήκες, έγκαιρα και έγκυρα, αναφέροντας ταυτόχρονα και την εκτίμησή του για την ανάγκη ή μη διακοπής της λειτουργίας του. Η Διεύθυνση τις μέρες αυτές θα λειτουργεί από τις 06.30. Αν τα έκτακτα καιρικά φαινόμενα εμφανιστούν από το απόγευμα ή το βράδυ της προηγούμενης μέρας, μπορείτε να ενημερώνετε τηλεφωνικά τους διοικητικούς υπαλλήλους της Διεύθυνσης κ. κ. Κεφαλίδη Σάββα (τηλ. 2321047545 κιν 6944319972)

Υπευθύνου,-ων, που θα ελέγχουν την ασφάλεια των χώρων του σχολείου και αν είναι δυνατόν τη δυνατότητα ή μη ασφαλούς πρόσβασης στο σχολείο

Υπευθύνου,-ων για τη λήψη μέτρων (χρήση αλατιού ή ψηφίδας) που βελτιώνουν τις συνθήκες και μετριάζουν την επικινδυνότητα των εξωτερικών χώρων και των διόδων πρόσβασης στο σχολείο.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αντλήσετε από την ιστοσελίδα της Γ.Γ. Πολιτικής Προστασίας (www.civilprotection.gr) ή από τις αρμόδιες υπηρεσίες των Δήμων και της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ                                                                                                        Δ/ΝΣΗΣ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΣΕΡΡΩΝ                                                                                         ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ. ΤΕΝΕΚΕΤΖΗΣ