4ος Διαγωνισμός Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα

4ος Διαγωνισμός για μαθητές/μαθήτριες όλων των τάξεων Γυμνασίων, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της Μακεδονίας και της Θράκης που διοργανώνει το Σωματείο «Οι Φίλοι του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα» και το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα για το σχολικό έτος 2017-2018.

Σχετικά έγγραφα: τα με αρ. πρ. 164603/Δ2/03-10-2017 και 129685/ΓΔ4/31-07-2017 εισερχόμενα έγγραφα του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

κορομηλας

Λάμπρος Κορομηλάς, πρόξενος της Ελλάδας στη Θεσσαλονίκη

Απαντώντας στην από 26-07-2017 επιστολή του Σωματείου «Οι Φίλοι του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα» και τα συνημμένα σε αυτή, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 38/28-09-2017 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., και σχετικά με το αντικείμενο του θέματος, σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε τη διεξαγωγή του «4ου Διαγωνισμού για μαθητές/μαθήτριες όλων των τάξεων Γυμνασίων, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της Μακεδονίας και της Θράκης που διοργανώνει το Σωματείο ?Οι Φίλοι του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα? και το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα για το σχολικό έτος 2017-2018», υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Ο εν λόγω διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων Γυμνασίου, ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. που ανήκουν στις Διευθύνσεις Δ.Ε. της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας (Διευθύνσεις Δ.Ε. Ημαθίας, Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Πέλλας, Πιερίας, Σερρών και Χαλκιδικής), της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης (Διευθύνσεις Δ.Ε. Δράμας, Έβρου, Καβάλας, Ξάνθης και Ροδόπης) και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Δυτικής Μακεδονίας (Διευθύνσεις Δ.Ε. Γρεβενών, Καστοριάς, Κοζάνης και Φλώρινας).

Το θέμα του διαγωνισμού για το σχολικό έτος 2017-2018 είναι:

«Κοινωνική, πνευματική και εθνική ζωή στη Μακεδονία και τη Θράκη (από τα τέλη του 18ου αι. ως τις παραμονές του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου).»

Οι καθηγητές πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή του τμήματός τους έως τις 10 Δεκεμβρίου 2017 και οι εργασίες των μαθητών τους να αποσταλούν σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή στη Γραμματεία του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα έως τις 28 Φεβρουαρίου 2018, ηλεκτρονικά στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή ταχυδρομικά στη διεύθυνση: Σωματείο «Οι Φίλοι του Μουσείου του Μακεδονικού Αγώνα», Προξένου Κορομηλά 23, 546 22 Θεσσαλονίκη (τηλ.: 2310-229778). (επισυνάπτεται ηλεκτρονικό αρχείο pdf με αναλυτικές πληροφορίες και οδηγίες που αφορούν στον εν λόγω διαγωνισμό).

Για περισσότερες διευκρινίσεις σχετικά με τους όρους του διαγωνισμού, τις θεματικές ενότητες ή προτεινόμενα θέματα, μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλ.: 2310-229778 και 6977547148 ή στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Επισημαίνεται ότι η διεξαγωγή του εν λόγω διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί με τις εξής προϋποθέσεις: «?1. η συμμετοχή των μαθητών στον διαγωνισμό να είναι προαιρετική,

2. να μην υπάρξουν έσοδα από τα υποβληθέντα έργα (με εμπορία ή διαφήμιση κ.λπ.) και η συμμετοχή σε όλες τις φάσεις του διαγωνισμού να είναι δωρεάν,

3. τα παραχθέντα έργα των μαθητών να υποβάλλονται προς κρίση μόνο στην αρμόδια Επιτροπή Αξιολόγησης και να μην εντάσσονται στον εκπαιδευτικό σχεδιασμό του σχολείου και στην εν γένει αξιολόγηση των μαθητών,

4. η όλη διενέργεια του διαγωνισμού (υλοποίηση, βράβευση, διαχείριση αποσταλέντων και βραβευθέντων έργων, δημοσιοποίηση) να υλοποιηθεί με ευθύνη της οργανωτικής επιτροπής σύμφωνα με τους κανόνες δεοντολογίας για τη διασφάλιση των προσωπικών δεδομένων των συμμετεχόντων μαθητών,

5. οι σχετικές δραστηριότητες να υλοποιηθούν στο πλαίσιο επιμέρους γνωστικών αντικειμένων, σε ενότητες που προσφέρονται για ανάλογες προεκτάσεις να υποστηρίξουν τη διεύρυνση και τον εμπλουτισμό του προγράμματος σπουδών και να μην παρεμποδίσουν την εκπαιδευτική διαδικασία.»

Για την πραγματοποίηση του εν λόγω διαγωνισμού, παρακαλούνται οι Περιφερειακοί Διευθυντές Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης και Δυτικής Μακεδονίας να συνεργαστούν με τους Διευθυντές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων αρμοδιότητάς τους, καθώς και με τους υπευθύνους του Σωματείου «Οι Φίλοι του Μουσείου του Μακεδονικού Αγώνα».

Επίσης, παρακαλούνται οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να ενημερώσουν άμεσα τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς τους.

Τέλος, για διευκόλυνση των ενδιαφερομένων, να δοθεί προσοχή στον ακόλουθο πίνακα:

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

Λογοτεχνία ? Ιστορία ? Ταινία/Βίντεο - Ζωγραφική

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ για δηλώσεις συμμετοχής

10 Δεκεμβρίου 2017

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ για αποστολή εργασιών

28 Φεβρουαρίου 2018

ΜΑΘΗΤΕΣ ανά εργασία

3 έως 10 (Ζωγραφική: 1)

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ανά τμήμα

1 έως 5 (Ζωγραφική: 1- σύνολο μαθητών)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ανά εργασία