Τη βάση του 10 θα εγκαινιάσουν οι σημερινοί μαθητές της Γ Γυμνασίου

number10

Στις προθέσεις της υπουργού Παιδείας Ν. Κεραμέως είναι να θεσμοθετηθούν βάσεις εισαγωγής δύο ?ταχυτήτων?

Δημοσίευση: 23/02/2020

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Οι μαθητές που φοιτούν σήμερα στη Γ' Γυμνασίου και από το νέο σχολικό έτος   στη Α Λυκείου θα  ?εγκαινιάσουν? τη βάση του 10, ως προϋπόθεση εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Στις προθέσεις της υπουργού Παιδείας Ν. Κεραμέως είναι να θεσμοθετηθούν  βάσεις εισαγωγής δύο ?ταχυτήτων? :

Α. Να τεθεί βάση του 10 οριζόντια σε όλες τις  Σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

Β. Να ζητηθεί από τα Πανεπιστήμια να προτείνουν εάν σε και σε ποια τμήματα επιθυμούν να βάλουν μεγαλύτερη βάση εισαγωγής.

Για παράδειγμα ένα Πανεπιστήμιο μπορεί να έχει δύο επίπεδα βάσεων:

α. Σε κάποια τμήματα η βάση του 10 που θέτει το υπουργείο, και,

β. Σε άλλα τμήματα η βάση εισαγωγής θα είναι πάνω από 10. Αυτό θα το  εισηγείται η Συνέλευση του τμήματος προς τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου.

Εκτιμάται ότι θα υπάρχουν τμήματα  που θα εισηγηθούν βάσεις εισαγωγής άνω του 15.

Ν. Κεραμέως: Ως προς την καθιέρωση ελάχιστης βάσης εισαγωγής στα Ανώτατα Ιδρύματα και το ρόλο των Ιδρυμάτων στον προσδιορισμό ανώτερης βάσης εισαγωγής, αυτά αφορούν μία συνολική αναμόρφωση του συστήματος εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.