Μαθητές- Καταλήψεις

Σχολικο? Συμβου?λιο ανά εβδομάδα σε περίπτωση μαθητικών καταλήψεων

katalipsi

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Σε περι?πτωση απω?λειας  (σ.σ.εξαιτίας καταλήψεων ή άλλων λόγων) διδακτικω?ν ωρω?ν, η αναπλη?ρωση τους εξασφαλι?ζεται με τους ακο?λουθους τρο?πους:

α) αξιοποι?ηση των σχολικω?ν εορτω?ν με την παρα?λληλη πραγματοποι?ηση των εορτω?ν και των μαθημα?των,

β) περιορισμο?ς των εργα?σιμων ημερω?ν των πολυη?μερων εκδρομω?ν και γ) περικοπη? περιπα?των και εκδρομω?ν.

Με την παυ?ση της λειτουργι?ας του σχολει?ου και με?χρι να εξομαλυνθει? η λειτουργι?α του, ο/η Διευθυντη?ς/ντρια συγκαλει? ανα? εβδομα?δα, τουλα?χιστον, το Σχολικο? Συμβου?λιο, με σκοπο? την αντιμετω?πιση της κατα?στασης.

Μο?λις εξομαλυνθει? η λειτουργι?α του σχολει?ου, ο/η Διευθυντη?ς/ ντρια συγκαλει? αμε?σως το Σχολικο? Συμβου?λιο, το οποι?ο εισηγει?ται στον Συ?λλογο Διδασκο?ντων/ουσω?ν τον τρο?πο αναπλη?ρωσης των απολεσθεισω?ν ωρω?ν και ολοκλη?ρωσης της διδακτε?ας υ?λης και ο Συ?λλογος αποφασι?ζει σχετικα?. Η απο?φαση του Συλλο?γου Διδασκο?ντων/ουσω?ν υποβα?λλεται στον/στη Διευθυντη?/ντρια Δευτεροβα?θμιας Εκπαι?δευσης για ενημε?ρωση.

Αν τα σχολει?α δεν λειτουργη?σουν για δια?στημα μεγαλυ?τερο των δεκαπε?ντε (15) εργα?σιμων ημερω?ν, το διδακτικο? ε?τος μπορει? να παραταθει? για αντι?στοιχο η? μικρο?τερο χρονικο? δια?στημα με απο?φαση του υπουργου? Παιδει?ας, Ε?ρευνας και Θρησκευμα?των μετα? απο? ειση?γηση του/της Περιφερειακου?/η?ς Διευθυντη?/ντριας Πρωτοβα?θμιας και Δευτεροβα?θμιας Εκπαι?δευσης.