Μαθητές- Απαλλαγή από μαθήματα

Από ποια μαθήματα απαλλάσσονται οι μαθητές

apallagi

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

1) Φυσικη? Αγωγη?

α) Αν μαθητη?ς/τρια κωλυ?εται λο?γω πα?θησης, μο?νιμης η? παροδικη?ς, να συμμετε?χει στο μα?θημα της Φυσικη?ς Αγωγη?ς, μπορει? να απαλλαγει? απο? την υποχρε?ωση παρακολου?θησης του, αν ο/η κηδεμο?νας του/της η? ο/η ι?διος/α, εα?ν ει?ναι ενη?λικος/η, υποβα?λει σχετικη? αι?τηση στον/στη Διευθυντη?/ντρια του σχολει?ου, συνοδευο?μενη απο? ιατρικη? βεβαι?ωση, η οποι?α θα περιλαμβα?νει τους λο?γους και τη δια?ρκεια της απαλλαγη?ς, εντο?ς πε?ντε ημερω?ν απο? την ε?ναρξη των μαθημα?των η? την εμφα?νιση της πα?θησης η? την επα?νοδο του/της μαθητη?/τριας στο σχολει?ο μετα? απο? ασθε?νεια.

Η βεβαι?ωση δεν απαιτει?ται εα?ν η πα?θηση αναφε?ρεται στο Ατομικο? Δελτι?ο Υγει?ας Μαθητη?/τριας, το οποι?ο κατατι?θεται υποχρεωτικα? στη σχολικη? μονα?δα και επικαιροποιει?ται σε κα?θε μεταβολη? της κατα?στασης της υγει?ας του/της μαθητη?/τριας η? των παραγο?ντων κινδυ?νου, οι οποι?οι απαιτου?ν απαλλαγη? του/της.

β) Την αι?τηση της προηγου?μενης παραγρα?φου εξετα?ζει επιτροπη? αποτελου?μενη απο? τον/ τη Διευθυντη?/ντρια του σχολει?ου, τον/την αρμο?διο/α διδα?σκοντα/ουσα καθηγητη?/τρια, και τον/την Υπευ?θυνο/η καθηγητη?/τρια του τμη?ματος στο οποι?ο φοιτα? ο/η μαθητη?ς/τρια. Η επιτροπη? συντα?σσει σχετικη? πρα?ξη στο Βιβλι?ο Πρα?ξεων του Συλλο?γου Διδασκο?ντων/ουσω?ν, στην οποι?α καταγρα?φονται και οι δραστηριο?τητες στις οποι?ες θα συμμετε?χει ο/η μαθητη?ς/τρια την ω?ρα διεξαγωγη?ς του μαθη?ματος. Αν υπα?ρχουν αμφιβολι?ες, ο/η μαθητη?ς/τρια προσκομι?ζει γνωμα?τευση δημο?σιου νοσοκομει?ου.

γ) Αν απο? τα στοιχει?α του οικει?ου Ατομικου? Δελτι?ου Υγει?ας Μαθητη?/τριας προκυ?πτουν σοβαροι? λο?γοι υγει?ας που αποκλει?ουν τη συμμετοχη? του/της μαθητη?/τριας στο μα?θημα της Φυσικη?ς Αγωγη?ς η? σε α?λλη σχολικη? αθλητικη? δραστηριο?τητα, ο/η Διευθυντη?ς/ντρια, στις αρχε?ς του σχολικου? ε?τους, συγκροτει? Τριμελη? Επιτροπη? η οποι?α αποτελει?ται απο? τον/την ι?διο/α, ως Προ?εδρο, τον/ την αρμο?διο/α εκπαιδευτικο? Φυσικη?ς Αγωγη?ς και τον/ την Υπευ?θυνο/η του οικει?ου τμη?ματος του σχολει?ου, ως με?λη.

Η Επιτροπη? συνεδρια?ζει αμε?σως και αποφαι?νεται για την απαλλαγη? του/της μαθητη?/τριας απο? το μα?θημα της Φυσικη?ς Αγωγη?ς η? για την αποχη? του/της απο? συγκεκριμε?νες αθλητικε?ς και α?λλες σχολικε?ς δραστηριο?τητες. Η παραπα?νω Τριμελη?ς Επιτροπη? συγκαλει?ται απο? τον/τη Διευθυντη?/ντρια και συνεδρια?ζει ο?ταν κατα? τη δια?ρκεια της σχολικη?ς χρονια?ς προκυ?ψουν θε?ματα της αρμοδιο?τητα?ς της.

δ) Η απαλλαγη? αρχι?ζει απο? την ε?ναρξη των μαθημα?των η? απο? την εμφα?νιση της πα?θησης και αφορα? ολο?κληρο το διδακτικο? ε?τος η? τμη?μα του. Κατα? τη δια?ρκεια της απαλλαγη?ς ο/η μαθητη?ς/τρια δεν ε?χει την υποχρε?ωση να παρακολουθει? το μα?θημα.  .

ε) Ο/Η μαθητη?ς/τρια μπορει? να ζητη?σει απαλλαγη? απο? την παρακολου?θηση του μαθη?ματος της Φυσικη?ς Αγωγη?ς μι?ας διδακτικη?ς ω?ρας, αν υπα?ρχει λο?γος.

Ο/Η διδα?σκων/ουσα μπορει? να χορηγη?σει την απαλλαγη? μετα? απο? ε?γκριση του/της Διευθυντη?/ντριας του σχολει?ου.

2) Μουσικη?

α) Αν μαθητη?ς/τρια κωλυ?εται λο?γω πα?θησης, μο?νιμης η? παροδικη?ς, να συμμετε?χει στο μα?θημα της Μουσικη?ς, μπορει? να απαλλαγει? απο? την υποχρε?ωση παρακολου?θησης του, αν ο/η κηδεμο?νας του/της η? ο/η ι?διος/α, εα?ν ει?ναι ενη?λικος/η, υποβα?λει σχετικη? αι?τηση στον/στη Διευθυντη?/ντρια του σχολει?ου, συνοδευο?μενη απο? ιατρικη? βεβαι?ωση, η οποι?α θα περιλαμβα?νει τους λο?γους και τη δια?ρκεια της απαλλαγη?ς, εντο?ς πε?ντε (5) ημερω?ν απο? την ε?ναρξη των μαθημα?των η? την εμφα?νιση της πα?θησης η? την επα?νοδο του/της μαθητη?/τριας στο σχολει?ο μετα? απο? ασθε?νεια.

Η βεβαι?ωση δεν απαιτει?ται αν η πα?θηση αναφε?ρεται στο Ατομικο? Δελτι?ο Υγει?ας Μαθητη?/τριας η? ει?ναι εμφανη?ς και δεν χρεια?ζεται απο?δειξη.

β) Την αι?τηση της προηγου?μενης παραγρα?φου εξετα?ζει επιτροπη? αποτελου?μενη απο? τον/τη Διευθυντη?/ντρια του σχολει?ου, τον/την αρμο?διο/α διδα?σκοντα/ουσα καθηγητη?/τρια, και τον/την Υπευ?θυνο/η καθηγητη?/τρια του τμη?ματος στο οποι?ο φοιτα? ο/η μαθητη?ς/τρια, η οποι?α συντα?σσει σχετικη? πρα?ξη στο Βιβλι?ο Πρα?ξεων του Συλλο?γου Διδασκο?ντων/ουσω?ν.

Η ι?δια επιτροπη? καθορι?ζει εα?ν ο/η μαθητη?ς/τρια ει?ναι υποχρεωμε?νος/η να παρευρι?σκεται στην αι?θουσα διδασκαλι?ας την ω?ρα διεξαγωγη?ς του μαθη?ματος.

Αν υπα?ρχουν αμφιβολι?ες ο/η μαθητη?ς/ τρια προσκομι?ζει γνωμα?τευση δημο?σιου νοσοκομει?ου.

γ) Η απαλλαγη? αρχι?ζει απο? την ε?ναρξη των μαθημα?των η? απο? την εμφα?νιση της πα?θησης και αφορα? ολο?κληρο το διδακτικο? ε?τος η? τμη?μα του.

Ο Συ?λλογος Διδασκο?ντων/ουσω?ν συντα?σσει σχετικη? πρα?ξη στο Βιβλι?ο Πρα?ξεων του Συλλο?γου Διδασκο?ντων/ουσω?ν, στην οποι?α, αν ο/η μαθητη?ς/τρια δεν ει?ναι υποχρεωμε?νος/η να πα- ρευρι?σκεται στην αι?θουσα διδασκαλι?ας, καταγρα?φονται οι δραστηριο?τητες στις οποι?ες θα συμμετε?χει την ω?ρα διεξαγωγη?ς του μαθη?ματος.

3) Θρησκευτικα?

Δυνατο?τητα απαλλαγη?ς των μαθητω?ν/τριω?ν απο? το μα?θημα των Θρησκευτικω?ν παρε?χεται συ?μφωνα με τη με αριθμ. 12773/Δ2/23-01-2015 εγκυ?κλιο του ΥΠΠΕΘ.